2022 MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne vakit? Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl ödenir?

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunun 1 inci hususu mucibince; Trafik şubesine tescil edilmiş olan her türlü motorlu taşıtları, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, Liman yahut belediye siciline tescil edilmiş olan ve özel emelle kullanılan yat, kotra ve her türlü motorlu deniz taşıtları motorlu taşıtlar vergisine tabidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ayında tahakkuk edilir. Ocak ve Temmuz ayları içerisinde iki eşit taksitte aracın bağlı bulunduğu Vergi Dairesine yahut Motorlu Taşıtlar Vergisi tahsilat yetkisi verilen banka şubelerine makbuz karşılığı ödenir. Vadesi geçen borçların ödenmesi vergi dairelerine yapılır. Lakin, içinde bulunulan yıla ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin 1.ve 2. Taksitlerinin mükellefler tarafından müddetinde yatırılmaması, halinde, vadesi geçmiş bu vergiler gecikme artırımı tatbik etmek suretiyle, motorlu taşıtlar vergisi tahsilat yetkisi verilen banka şubeleri tarafından tahsil edilebilmektedir.

MTV 2. TAKSİT SON ÖDEME TARİHİ NE VAKİT?

2022 yılına ilişkin Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) 2. taksit ödeme devri 1 Temmuz 2022 tarihinde başladı. Son gün 1 Ağustos 2022 (31 Temmuz 2022 resmi tatile rastladığı için).

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

İnteraktif Vergi Dairesi (https://ivd.gib.gov.tr/) ve Dijital Ödeme Noktasında “Hızlı Ödeme” kısmında yer alan MTV Ödeme alanına şifre girişi yapmadan yalnızca plaka ve TC Kimlik Numarası bilgilerini girerek MTV borçlarını görüntüleyebilir ve ödeyebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinizi;

İnteraktif Vergi Dairesinden yahut taşınabilir uygulamasından (Google Play, App Store, Huawei AppGallery) 02.00-23.45 saatleri ortasında mutabakatlı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale sistemi, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ilişkin kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla, PTT şubelerine, yapabilirsiniz.