ABD: Türkiye’nin Ukrayna tahılının ihracatına yönelik teşebbüslerini memnuniyetle karşılıyoruz

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzları devam ederken, Karadeniz’deki Rus ablukası nedeniyle Ukrayna’daki tahıl dünyaya ihraç edilemiyor. Türkiye, kelam konusu tahıl ihracatının yapılması için tüm taraflar ile görüşmelerini sürdürüyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Türkiye’nin Ukrayna tahılının ihraç edilmesini sağlamak hedefiyle yaptığı teşebbüslerini memnuniyetle karşıladığını tabir etti.

ABD’nin Ukrayna’dan tahıl ihracatını yine başlaması için müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte çalıştığına değinen Kirby, kelam konusu ihracatın Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle engellendiğini aktardı.

Karadeniz’de bir Rus ablukası olduğunu belirten Kirby, “Türkiye’nin tahıl nakliyesine müsaade verecek bir tıp düzenlemeye aracılık etmeye çalışmasını katiyen memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

ABD’den Ukrayna’ya 450 milyon dolarlık silah yardımı

Kirby ayrıyeten, ABD’nin Ukrayna’ya 450 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi sağlayacağını belirterek, kelam konusu yardım paketinde, silahlar ve ekipmanların yanı sıra çok namlulu roket atar sistemi olan HIMARS’ların olacağını aktardı.

ABD, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya toplam kıymeti 6,1 milyar dolara ulaşan 13 savunma yardım paketi açıkladı. ABD, en son 15 Haziran’da Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık savunma yardımı yapacağını duyurmuştu.