AFP’den dikkat çeken Erdoğan-Putin görüşmesine ait tahlil: Tekrar bekletme olacak mı?

Geçen haftalarda İran’ın başşehri Tahran’da Astana Üçlü Tepesi kapsamında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bir ortaya geldiği görüşme gerçekleşti.

Üçlü doruğun yanı sıra başkanlar ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.

Ukrayna-Rusya savaşında arabuluculuk pozisyonunu sağlamlaştırmak isteyen ve Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara katılmayan ve tıpkı vakitte Ukrayna’ya dayanağını açıklayan Erdoğan, Putin ile görüşmesine geç katıldı.

GEÇMİŞTEKİ OLAY ANIMSANDI

Akıllara, İdlib için ateşkes mutabakatının çıktığı görüşme öncesi Putin’in, Erdoğan ve yanındaki heyeti koridorda 2 dakikadan fazla beklettiği geldi.

Görüntülerde Erdoğan’ın beklemekten yorulduğu ve bir yere oturduğu görülmüş ve Türk heyetine yapılan hareket toplumsal medyada büyük reaksiyon çekmişti.

Tahıl koridoru konusunda arabuluculuk gayretinde bulunan Türkiye ile Rusya ortasındaki görüşme öncesinde Fransız haber ajansı AFP dikkat cazibeli bir tahlil yayımladı.

Sözcü’nün aktardığına göre, “Ukrayna’daki savaşı bitirmek ve Suriye’ye yönelik askeri operasyon düzenlemek, bugün yapılacak görüşmeleri domine edecektir” denildi. Tahıl koridoru konusunda arabuluculuk yapan Erdoğan’ın bu başarıyı kullanmasının beklendiği kaydedilirken, “Fakat bu bahiste tansiyonlar var. Geçen ay Tahran’da Putin, Erdoğan’a Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine bir askeri operasyon düzenlemesine karşı olduğunu söyledi” hatırlatması yapıldı.

“KRONİK OLARAK…”

AFP, “İki önder ortasında beklenmedik bir tansiyon kaynağı ise nasıl görüşecekleri konusu olacak. Zira her iki isim de kronik olarak geç kalmaya başladı. Erdoğan, Putin’i karşılamadan evvel yaklaşık 50 saniye bekletti. Türk haber ajansları bu bekleyiş sırasında Putin’i yakından çekti ve mimiklerini ve hareketlerini gözler önüne serdi” yorumunu yaptı. Ajans, Erdoğan’ın 2020’de yaşadığı duruma reaksiyon olarak Putin’i beklettiğini öne sürdü.