Ağaçları kesip kaçak iskele kurdular: Fethiye katliamı

Muğla, Fethiye’de halkın ücretsiz denize girebildiği tek koya göz dikildi.

Dünya mirası koylarıyla ünlü Fethiye’de akıllara durgunluk veren bir çökme hikayesi yaşandı.

Fethiye’de henüz kimliği belirlenmeyen kişilerin ormanlık alandan yol açıp kaçak iskele kurduğu, ağaçları kestiği tespit edildi. Koyu tahrip edenler kayıplara karıştı.

Turunç Pınarı koyu katliamı daha dün gibi hafızalardayken yine yarımada Turunç Pınarı bölgesindeki koyda kaçak yapılaşma bir kere daha“ pes” dedirtti.

Dikkat çeken ayrıntı ise ruhsatsız seyyar iskele, ormanlık alandan açılan yol ve kesilen ağaçlar oldu. Fethiye Belediyesi tutanak tuttu.

ODATV O TUTANAĞA ULAŞTI

CHP’li Fethiye Belediyesi’nin olayla ilgili hazırladığı tutanakta şu ifadeler yer aldı:

“3194 Sayılı İmar kanununun 32. Maddesine aykırı olarak orman sınırları içerisine yaklaşık olarak 70 m2 uzunluğunda denize doğru 3 m2 patika yol açılarak kenarının beton bordur taş ile örüldüğü, ayrıca deniz üzerine plastikten seyyar iskele platform yapıldığı görüldü.”

Tutanakta, “suçlu bulunamadı” ibaresi ise dikkat çekti.

CHP’nin Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir Odatv’ye yaptığı açıklamada, “Kıyı ve sahiller halka açık alanlardır. Bununla ilgili gereken soruşturma başlatıldı ve yakından takip ediyoruz. Fethiye belediyemiz olay ile ilgili tutanak tuttu ve tahribatı resmileştirdi. Ancak koya yapılaşma inşaat gibi girişimlerde bulunanlar kaçtılar. Koylar halkındır. Biz CHP olarak gerekirse 24 saat nöbet tutup buraların halka açık olması için eylemler de başlatacağız” ifadelerine yer verdi.


Murat Sökdü

Odatv.com