Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye’yi ziyaret edecek

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Türkiye ve Yunanistan’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Önce Yunanistan’da mevkidaşı Nikos Dendias ve Başbakan Kiryakos Miçotakis ile bir ortaya gelecek olan Baerbock, daha sonra başşehir Ankara’ya hareket etmeden evvel Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İstanbul’da görüşecek.

Baerbock’un Türkiye ziyareti

Alman basınından ntv, Baerbock’un, Yunanistan ve Türkiye’ye yapacağı üç günlük ziyarette çok sayıda hassas mevzuyu ele almayı planladığını duyurdu.

“Baerbock, Türkiye’de net bir lisanla konuşmak istiyor” başlıklı haberde, “Özellikle İstanbul ve Ankara ziyaretleri diplomatik bir gerginliğe dönüşebilir.” denildi.

Suriye’ye operasyon rahatsızlığı

Ankara’nın Rusya ile Ukrayna ortasındaki arabuluculuk eforlarını takdir eden Baerbock, öbür taraftan iki ülke ortasında “temel farklılıkların olduğu” hususları da ele alacağını vurguladı.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör gayelerine yönelik muhtemel askeri operasyonunun bunlardan biri olduğu belirtilerek, Baerbock’un, “Burada da yollarımızın tekrar birleşmesini sağlamalıyız.” kelamı aktarıldı.

“Türkiye vazgeçilmez bir ortak”

Baerbock, “Türkiye vazgeçilmez bir ortak ve diğer hiçbir ülkenin olmadığı kadar bize bağlı. Milyonlarca insanın kalbi iki ülkede atıyor. Bu yüzden politik olarak daha fazla uzaklaşmamamız benim için değerli.” sözlerini kullandı.

Doğu Akdeniz meselesi

Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yatakları konusunda Türkiye ile Yunanistan ortasında uyuşmazlıkların yaşandığı anımsatılarak, Alman Bakan’ın, “Sorunlar, tansiyonları tırmandırarak değil, görüşmeler yoluyla çözülmeli.” dediği belirtildi.

Annalena Baerbock, bugün başlayacak ziyaretinden evvel yaptığı açıklamada, bilhassa “Rusya’nın Batı ittifakını bölmeye çalıştığı bu güç vakitlerde, iki NATO ortağına ziyaretin önemli” olduğunu kelamlarına ekledi.