Arapça konuştukları için uçaktan attılar: ABD’li şirkete dava açıldı

İki siyahi Müslüman, öteki bir yolcunun Müslüman ikilinin uçak kabininde Arapça iletiler attığını ve Arapça konuştuğunu bildirmesinin akabinde kalkıştan evvel uçaktan çıkarıldığı için Alaska Havayolları’na karşı federal bir ayrımcılık davası açtı.

Federal bölge mahkemesinde geçen hafta açılan şikayete nazaran davacılar Abobakkr Dirar ve Muhammed Elamin, 17 Şubat’da Seattle’dan San Francisco’ya giden uçağa bindi, koltuklarına oturduktan sonra Arapça konuşmaya ve iletileşmeye başladı. Şikayette Arapça bilmeyen öteki bir yolcu, Dirar’ın kimi kısa iletilerini gördü.

Gördüğü iletileri tehdit olarak algılayan yolcu bu durumu Alaska Havayolları’nın kabin grubu üyelerine bildirdi. Şikayetin akabinde uçuş takımı Müslüman yolcuları “biletlerinde oluşan bir problemi” mazeret ederek uçaktan çıkmaya zorladı.

“MESAJLARDA TEHDİT ÖGESİ BULUNMADI”

Olaydan sonra havalimanında Alaska Havayolları sorumlusu ile görüşen mağdur yolcuların mesajlaşmaları İngilizce’ye çevirildi. Çevirinin akabinde atılan iletilerde bir tehdit ögesi bulunmadığı ortaya çıktı, buna karşın Amerikalı Kolluk Kuvvetleri iki Müslüman yolcunun yanından ayrılmadı.

Açılan ayrımcılık davasının akabinde iki siyahi Müslüman yolcunun Avukatı “olayın havayolu şirketi tarafından daha profesyonelce ele alınabileceğini” belirtirken, mağdur yolcuların hakları için ise savaşacağını söyledi.