Artırım yağmuruna direnebildiğimiz kadar direneceğiz

Halk Ekmek’in 4. fabrikası temmuzda Hadımköy’de açılacak. Nama, “24 saat çalışıyoruz, talep 4 milyon adede ulaştı” dedi.

Birçok vilayette vatandaşın temel besin unsuru olan ekmeğin fiyatı 5 TL’ye çıktı. Maliyetlerin artmaya devam etmesi durumunda ekmek fiyatının sonbaharda 7 TL’ye çıkacağı iddia ediliyor. Halk Ekmek büfelerinde ise 2 TL’den ekmek satılıyor.

İMAMOĞLU TALİMAT VERDİ

İBB Halk Ekmek İdare Şurası Lider Vekili Özgen Nama,  “Her gün 3 fabrikamızda toplam 1,5 milyon adet olağan ekmek üretiyoruz. Ambalajlı ekmeklerden de 1 milyon adet üretiyoruz. Toplamda 2,5 milyon ekmek üretiliyor. Halk Ekmek her gün 85 kamyonla ekmek dağıtıyor. Günlük 650 bin kilometre yol yapıyor” dedi.

Nama, artırım yağmuruna bir müddet daha direneceklerini belirterek, şöyle devam etti: “Bu yolu yaparken mazot yakıyorsunuz. Bir yıl evvel mazot 7 lirayken bugün 30 küsur, yani 4 katına çıkmışken, Halk Ekmek’in artırımdan etkilenmemesi mümkün mü? Un maliyetleri bir yıl evvel çuvalı 127 lirayken, bugün 500 lira düzeyinde. Güç maliyetleri doğalgaz ve elektrik 4 katına çıktı. Elbette etkileniyoruz. Liderimiz Sayın Ekrem İmamoğlu’nun ‘ekmekte artırım yapmayın, direnebildiğiniz kadar direnin’ talimatı Halk Ekmek idaresine iletildi. Lakin bu fabrikaların yaşatılması, büyümesi, sonraki yıllarda da halka hizmet edebilmesi için elbette ziyan ettirilmemelidir, büyütülmelidir. Halka ekmeği maliyetin altına satıyoruz. Dayanabildiğimiz kadar da dayanmaya çalışacağız.”