Artırımlar karşısında veliler de öğrenciler de çaresiz

Eğitim-öğretim periyodunun başlamasıyla birlikte, kırtasiye masrafları karşısında veliler ve öğrenciler kara kara düşünür hale geldi. Zira her geçen gün artan hayat pahalılığı, bu dalı de derinden etkiledi. Kırtasiyeciler, birtakım eserlerde yüzde 400’e varan, okul kıyafeti satanlar ise yüzde 300’e varan fiyat artışları yaşandığını söyledi.

Ali Selim YAMANLI

Batuhan SERİM

Okul araç gereçlerinde de fahiş artırımlar yaşandı. Ana sınıfından liseye kadar hesaplanan öğrencilerin eğitim masrafı, geçtiğimiz yılla kıyasla katlandı.

Bir öğrencinin temel kırtasiye masrafı 1000 lirayı aştı. Buna okul kıyafeti masrafı eklendiğinde ise velinin cebinden en az 1500 lira çıkması gerekiyor.

Biz de İstanbul Bakırköy’de okul çantası satanlara, okul kıyafeti satanlara, kırtasiyecilere, velilere ve öğrencilere mikrofon uzattık; kederlerini şu sözlerle anlattılar:

“GEÇEN SENEYE NAZARAN FİYATLAR ÇOK YÜKSEK”

Veli Selin Gümüş: “Fiyatlar çok yüksek. Yalnızca sırt çantası ve beslenme çantası için 600 küsur lira ödedik. Listemiz daha bugün geldi, kalanını tamamlayacağız lakin geçen seneye oranla fiyatlar çok yüksek. Geçen yılki üzere yedekli bir formda alamayacağız, listeyi tamamlayalım kâfi.”

“KIRTASİYE ALIŞVERİŞİ ÇOK PAHALI”

Veli Elif Karaman: “Her şeyde olduğu üzere burada da fiyatlar kıymetli. Kırtasiye de, çocukla ilgili her şey de kıymetli. Listeyi tamamlamaya çalışıyoruz başka ayrı yerlerden bakarak, her yerde fiyatlar değişiyor. Fiyat performansa bakarak alıyoruz. Sonuçta çocuk kullanacak, en ucuzunu da alamıyorsunuz. Hem düzgün bir fiyatı olsun hem de kaliteli olsun diye bakıyoruz.”

Elif Karaman

“HİÇBİR ŞEY ALAMIYORUZ”

Öğrenci Kayra Bayram: “Pahalı, hiçbir şey alamıyoruz. Bizim bütçemiz kısıtlı, ona nazaran ben de her seferinde defter değiştirmek istemiyorum. Eski defterlerimin kullandığım yerlerini yırtıp, onu kullanmaya çalışıyorum. Evvelden de daha çok eser aldığımız için para harcanıyordu lakin bu kadar değildi.”

“BİR DEFTERLE YÖNETİM ETMEYE ÇALIŞIYORUM”

Öğrenci Mert Tunatunalı: “İnanılmaz yüksek, hakikaten olağan değil. 2-3 defter alsan 100 liradan fazla para veriyorsun. Tamam iktisat makus lakin biz de öğrenciyiz, her seferinde annemizden ya da babamızdan gidip para isteyemezsin. Bir defterle yönetim etmeye çalışıyorum. Tıpkı defteri hem geometri, hem matematik, hem İngilizce için kullanıyorum. Bu durum beni olağan ki zorluyor. Her derse başka defter almaya çalışsam cebimde para kalmaz.”

Mert Tunatunalı

“BİR SAAT SONRA ARTIRIMLI ALIYORUZ”

Çantacı Hürriyet Esertepe: “375-400 lira bir ortaokul çantası. Doğal bu kalitesine nazaran değişiyor. İlkokul çantalarının fiyatları ise 350-425 lira ortasında değişiyor. Fakat geçen sene daha canlıydı, eser bulmakta badire çekmiyorduk. Geçen sene sattığımız eseri tekrar birebir fiyata alıyorduk. Artık gidiyoruz artırımlı alıyoruz. Bir gün geçmiyor, bir saat sonra gittiğimizde bile artırımlı alıyoruz. Ben müşterilerime tek tek izah ediyorum; ‘siz tepkilisiniz, bu artırımları ben yapmadım, bu artırımları ben koymadım…’ Çocuklarının istediği şeyleri alamayan velilerle karşılaşıyorum. Hiçbir şey alamayıp eli boş dönenler var.”

Hürriyet Esertepe

“YÜZDE 400 ARTIŞ VAR”

Kırtasiyeci Kemal Kırgıç: “Bu sene geçen seneye nazaran fiyatlar uçtu. Kağıt kümesinde yüzde 400’e varan artış var. Geçen sene 20 liraysa bu sene 90 lira. Defter kümesi, kağıt kümesi harikulade bir artırım aldı. İlkokul için gelip bir veli alışveriş yaptı ve 600 lira verdi. İçinde kitap ve çanta yok. Çanta ve beslenme ile bir arada 1200 lirayı bulur. Fiyatları gördükten sonra gereksinimini alamadan çıkan çok oluyor. ‘Bana en ucuzunu ver’ diyor. En başta gelip listeyi gösteriyor, ‘Şu fiyatlara bakar mısın ne kadar tutuyor?’ diyor. Zira bütçesi yetmiyor. Fiyat almadan alışveriş dönemi kapandı. Birinci evvel dükkana girip fiyat soruyorlar. Şimdiye kadar bu türlü bir şey yoktu, ‘Şunları ver’ kederi.”

“HİÇ KİMSE NAKİT ÖDEME YAPMIYOR”

Kıyafetçi Eyüp Atlı: “Vatandaşın alım gücü yok, fiyatlar da yüzde 300 arttı elimizde olmadan. Biz de utanıyoruz müşterimize karşı. Şu anda bir pantolon, bir tişört, bir tane de uzun kollu tişört 500 lira. 500 liradan aşağı çıkmaları mümkün değil. Veliler çok zorlanıyor, hiçbirisinin nakit para ödediğini görmedim.”