Bakan Koca: Yeni periyotta herkesin işin karşılığını aldığı sistem geliştirilmeli

Bakan Koca, 58 tabibin iştirakiyle bakanlıkta 6,5 saat süren toplantıda sunum yaptı.

Bakan Koca, doktorların yaşadığı kahır ve tahlil tekliflerini sıralayarak, “Farklı sıhhat kurumlarında, farklı pozisyonlar ve uzmanlık kollarında farklı bakış açılarına sahip doktorlar olarak bir ortaya geldik. Davetimi kabul ettiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum. Bugün çoğumuzun büyük oranda mutabık kalacağımıza inandığım bir yeni realite üzerinde duracağız. Bu yeni realite açıklığa kavuştuğunda taşıyıcı ögesini doktorların oluşturduğu bir yapının toplamında maddelerle teminata alınmış bir değişim olduğunu göreceğiz. Yıldırıcı, umut kırıcı, örseleyici deneyimlere yol açan, güzel bir yere varmayacağı açıkça görülen bir mecra terk edildi. Şu an için kimilerimize sis içinde üzere görünse de mesleğin yeni bir icra yeri oluşuyor. Kimi zorluklar yeniden olacak lakin şevk kırıcı, insanı meslek seçimiyle hesaplaşmaya itecek sıkıntılar gündemden düşecek” dedi.

‘HEKİMİN MESLEĞİ İCRA EDEMEDİĞİ BİR NOKTAYA GERÇEK GİDİYORUZ’

Bakan Koca, birtakım başlıklara odaklandıklarını kaydederek, “Büyük resme baktığımızda devletin, doktoru için yeni bir siyaset geliştirdiği sonucuna sanırım kolay kolay varacağız. Bizim için ana başlıklarıyla; daima gündemimiz olan şiddet, malpraktis, emeklilik, mali haklar. Bu başlıklara ön planda odaklandık. Şiddete karşı biz ne yaptık; burada ön planda şiddetle ilgili 2018 yılında temel kanunda bir değişiklik yaptık. Burada iş yerinde sözlerin alınacağı özel ve kamu ayrımı yapmadan yeniden ceza artırımını burada görüyoruz. Bilhassa hekimliğin, mesleğin, avukatlarla sigorta şirketleri ortasına sıkıştığı bir periyot yaşanıyor. Bizde de benzeri yaklaşımın geliştiğini hepimiz görüyoruz. 10 yıllık vakit diliminde yaptığınız bir sürecin karşınıza her an çıkabileceği bir durumdan bahsediyoruz. Hasebiyle tabibin mesleğini icra edemediği bir noktaya hakikat gidiyoruz. Bunu Amerika çözemedi. Ne ile çözdü; dedi ki ‘sigorta şirketleri var verirsiniz priminizi, sigorta şirketleri bunu öder, bunun ötesinde bir tahlilimiz yok’ dendi” diye konuştu.

EMEKLİLİK HUSUSLARI

Bakan Koca, emeklilik hususlarıyla ilgili yaşanan düşüncelere değinerek, “Biz emeklilik konusunda ‘tek bordro’ olacak dedik. İstenen de buydu. Bizim 2008 sonrası bu 14 yılda 6 bin 500 lira, 7 bin lira üzerinden prim kesilerek emekli olacaklarımız var. Bundan bu türlü prim sistemi dışında bütün doktor arkadaşlar, ek gösterge ile emeklilik maaşı alacaklar; profesör arkadaşların bir altında olmak üzere emekliliği sağladık. Bunun da nitekim çok değerli bir kazanım olduğunu bilelim. Ek ödeme ve maaşlarda, biz yeni periyotta ek ödemeyi farklılaştırmak istiyoruz. Ek ödemeyi farklılaştırırken, bugüne kadar performans ismiyle isimlendirilen bir sistem var. Bu performansın hepimiz adaletsizliğin sembolü olduğuna inanıyor muyuz; inanıyoruz. Münasebetiyle bu performans sistemi değişiyor olmalı. Bu yeni periyotta herkesin yaptığı işin karşılığını alabilir olduğu bir sistem geliştirilmeli. Bunu hastane bazlı yaptığınızda hastaneden hastaneye farklılıklar doğuyor. Bunu vilayet bazlı hatta Türkiye bazlı yapmalıyız” diye konuştu.
Bakan Koca, ayrıyeten özlük hakları ve ek ödeme ile ilgili olarak rahatlatıcı bir yönetmeliğin çıkarılmasının ana amaçları olduğunu kaydederek, “Yönetmelik ile bir sonucu elde etmekten yanayım. Onun için de 1 Temmuz’dan itibaren başlatmayı, 1 Temmuz’dan itibaren başlananın da 15 Ağustos’ta görülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.