Bakan yardımcılığı sıçrama tahtası oldu

TBMM Genel Heyeti’nde kabul edilen ek göstergelere ait kanun teklifine eklenen bir husus ile dışarıdan bakan yardımcılığı misyonuna atananlara ömür uzunluğu üst seviye kamu vazifelisi olma imkanı getirildi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran; kamuda vazife yapmayan bir kişi Bakan Yardımcılığı misyonuna atanırsa, misyondan alındıktan sonra ‘Bakanlık Müşaviri’ takımına geçirilecek ve emekliliğine kadar kamu vazifelisi olup maaş almaya devam edecek.

‘UNVANLI’ TAKIMLARA ATANACAKLAR

Düzenlemeye nazaran ek göstergesi bakanlık genel müdürü dengi ve daha yüksek tespit edilen üst kademe kamu yöneticisi takım, konum ve misyonlarından alınanlar yahut vazifeleri sona erenler, Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili, bağlantılı kurum ve kuruluşlarda müşavir yahut danışman takım yahut durumlarına ya da bakanlıkların merkez teşkilatlarında bakanlık müşaviri unvanlı takımlara atanacak. Vilayet valilerinden yahut vilayet valiliği yapmış olanlardan vazifeden alınanlar, vali-mülkiye başmüfettişi unvanlı takımlara getirilecek. Genel müdür ve üzeri üst kademe kamu yöneticilerinin, sona eren yöneticilik vazifesine dair iki yıl süren mali haklarından daha alt seviyedeki üst kademe yöneticileri de yararlanacak.

Bakanlıklar ve öteki kamu kuruluşlarındaki unvansız daire lideri ve muadili takımlarda yer alan işçinin vazifeden alınmaları yahut misyonlarının sona ermesi halinde ise atanacakları takım ve mali hakları konusunda düzenleme yapılacak. (HABER MERKEZİ)