Bilal Erdoğan, Palet Türk Müziği İlkokulu’nu anlattı

Türk müziği, tarihin aşikâr periyotlarında ötelenmiş ve icra noktasında geri planda bırakılmıştır.

Geleneksel manada icra edilen bu geniş ve kapsamlı kültürün tarihin tozlu raflarına kalkmasına razı gelemeyen isimler ise yeni çalışmalara ilham olmuştur.

Anaokulu ve İlkokul seviyesindeki çocuklara Türk müziği eğitimi verilmesiyle yine canlandırılmak istenen esaslı gelenek, Palet Türk Müziği İlkokulu ile birlikte bir misyona önderlik etmiştir.

Türk müziğinin esaslı tarihini küçük yaşlardan itibaren çocuklara aktarmayı misyon olarak belirleyen Palet Türk Müziği İlkokulu’nun eğitim serüveni, Bilal Erdoğan tarafından anlatıldı.

Palet Türk Müziği İlkokulu’nun ortaya çıkışı

90’lı yıllarda Cinuçen Tanrıkorur’un Türk müziğiyle ilgili çalışmalarında ilham alarak Palet Türk Müziği İlkokulu’nu kurduklarını tabir eden Bilal Erdoğan, burada çocuklara ilkokul düzeyinde verilen standart eğitimin yanında, Türk müziğiyle ilgili çalışmalar da yürüttüklerini tabir etti.

“Batı da klasik müziğini yaşatabilmek için teşvik veriyor”

Uzun yıllar boyunca Batı müziğine karşı bir aşağılık kompleksine girildiğini belirten Erdoğan, “Maalesef aydınımız ve aydınımızdan başlıyor sonra gençlere de sirayet ediyor. İşte ‘Bizim kültürümüz o kadar eğlenceli olsaydı gençler alışılmış ki yapardı. Bizim müziğimiz yeterli olsaydı doğal ki beşerler buna teveccüh gösterirdi’ bu türlü değil. Batıda da bu türlü değil. Batı da klasik müziğini, operasını yaşatabilmek için takviye veriyor, teşvik veriyor.” ifadelerini kullandı.


“Kendi müziğimizi yanlışsız aktarmamız yeterli”

Ensonhaber’e konuşan Bilal Erdoğan, “Bizim durduk yerde batının kültürüne karşı bir aşağılık kompleksi hissetmemiz yerine kendi müziğimizi, kendi kültürel kıymetlerimizi çocuklarımıza yanlışsız bir biçimde aktarmaya çalışmamız kâfi.” tabirlerini kullandı.