Borsada, açığa satışta ‘yukarı adım kuralı’ sürüyor

Borsada evvel bankacılık paylarındaki artış ve sonrasında görülen sert satışlar yetkilileri zararın büyümemesi için tedbir almaya yönlendirdi.

Yukarı adım kuralı bugünkü seansta da devam edecek

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan hisselere yönelik 14-20 Eylül’de uygulanan açığa satış süreçlerinde üst adım kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.

SPK kararı KAP’ta yer aldı

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer alan hisselerde açığa satış sürecinin yapılabildiği anımsatıldı.

İşlemler son gerçekleşen süreç fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olacak

Söz konusu hisselere yönelik kuralın, bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Açığa satış süreci yapılabilen hisselerde açığa satış süreci, açığa satışa mevzu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen süreç fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Fakat, açığa satışa bahis olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir evvelki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış süreci en son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilecektir.


Satış buyrukları açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle yapılmalı

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra tıpkı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ait buyrukların de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi konusunda gerekli dikkat ve ihtimamın gösterilmesi değer arz etmektedir.”