Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

Dün 106,96 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 102,46 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.51 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 2,64 artışla 105,16 dolar oldu.

Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 102,28 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, global petrol arzında yaşanan belirsizlikler tesirli oldu.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri güç bakanlarının, global petrol talebinde toparlanma yaşandığında, kimi üretici ülkelerin üretim kapasitelerindeki düşüş nedeniyle muhtaçlığı karşılamakta zorlanabileceklerine ait açıklamaları piyasalarda arz telaşlarına yol açtı.

5 YILA KADAR…

Libya Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed Ahmed Avn da Rus yayın kuruluşu Sputnik’e verdiği demeçte, ülkesinin gelecek 5 yıla kadar petrol ve gaz üretimini artırma imkanının olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Rusya’ya yönelik petrol ithalatının yasaklanmasını da içeren yeni yaptırım paketinin kapsamını belirlemek üzere yürüttüğü müzakereler devam ediyor.

Çin’de devam eden yeni tip koronavirüs salgını önlemlerinin global iktisatta gerilemeye neden olabileceği ve bunun da global petrol talebini olumsuz etkileyebileceğine yönelik tasalar ise petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü öngörüsüne nazaran, ülkenin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran yaklaşık 1,6 milyon varil arttı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 457 bin varil azalacağı istikametindeydi.

ABD Güç Enformasyon Yönetiminin resmi petrol stok bilgileri bugün açıklanacak.

Brent petrolde teknik olarak 105,55 ile 108,74 dolar aralığının direnç, 102,36 ile 99,17 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.