Bu metot, uydurma yağları ele veriyor!

Yükselen wellness (esenlik) trendine paralel olarak artan ferdî bakım uygulamaları, farklı dalların de büyümesini tetikliyor. Çeşitli aromaterapi uygulamalarında kullanılan uçucu yağlar giderek yükselen taleple birlikte pazarını büyütüyor. Tıbbi tedavilerde de yeri bulunan uçucu yağların oluşturduğu pazarın, 2022 sonunda 27 milyar dolar hududuna dayanması bekleniyor. Uçucu yağlara talep artarken, düzmece üretim de yaygınlaşıyor.

Dünyada lavanta, limon, portakal, nioli, çay ağacı, biberiye üzere çeşitlerin en çok kullanılan uçucu yağlar ortasında yer aldığını belirten Talya Türkiye ve Amerika Şirketler Kümesi İdare Şurası Lideri M. Halis Ertaş, “Yükselen talep, içeriğinde sıhhate ziyanlı katkı unsurları bulunduran düzmece içerikleri yaygınlaştırdı. Peçete metodu olarak tanımlanan kolay bir uygulama ile eserlerin düzmece olup olmadığı anlaşılabilir. Uçucu yağlar iz ve leke bırakmaz. Birkaç damla uçucu yağı peçeteye damlattıktan 1-2 dakika sonra peçetede iz kalıyorsa, bu durum eserin düzmece olduğu manasına gelir. Düzmece eserlerden korunmanın en yeterli yolu, kendini ispatlamış, güçlü referansları olan markaları tercih etmek” diye uyardı.


Talya Türkiye ve Amerika Şirketler Kümesi İdare Konseyi Lideri M. Halis Ertaş

5 TON YAPRAKTAN 1 KG YAĞ

Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan uçucu yağların bitkilerin özünü içerdiğine değinen M. Halis Ertaş, “Bitkilerin çiçeklerinden ağaç kabuklarına kadar farklı bölgelerinden elde edilen uçucu yağlar, bitkilerde az ölçüde bulunur. 5 ton gül yaprağından sadece 1 kg gül yağı elde edilir. Uçucu yağ elde edilen bitki, tohum, kök yahut meyvenin tabiatta ne ölçüde bulunduğu, içerdiği uçucu yağ oranı, hammaddenin ithal yahut yerli olması üzere nedenler eserler ortasında fiyat farklılıkları yaratabiliyor. Piyasada ithal eserlerin fiyatı da yüksek olur formunda bir algı oluştu. İthal eser ismi altında epey yüksek fiyatlı yağlar satışa sunulabiliyor. Halbuki Türkiye, çok sayıda tıbbi ve aromatik bitki tipi açısından hayli varlıklı bir floraya sahip. Ülkemizin bu zenginliğinden faydalanan yerli eserler tercih edilmeli” tabirlerinde bulundu.

LİMON ODAKLANMAYI ARTIRIYOR, LAVANTA SAKİNLEŞTİRİYOR

Aromaterapik tesire sahip uçucu yağların, çok sayıda tedavi ile hoşluk ve bakım uygulamalarında yerini aldığını söyleyen Talya Türkiye ve Amerika Şirketler Kümesi İdare Şurası Lideri M. Halis Ertaş, “Uçucu yağların uygulama biçimleri ortasında difüzör, kompres, ağız bakım suları, masaj, krem, şampuan, saç ve cilt maskeleri de yer alıyor. Limon ve portakal yağı canlandırıcı tesirleriyle ön plana çıkarken, lavanta sakinleştirici tesiriyle uyku ve gerilim üzere problemlerle uğraşta kullanılıyor. Lavanta yağı yara ve yanıklarda hayli başarılı sonuçlar verirken, lavandula angustifolia cinsi lavanta yağı çocuklar için muteber sayılabilen yağlar ortasında yer alıyor. Nioli, çay ağacı, biberiye üzere uçucu yağlarının akne ve sivilce oluşumunu önleyici tesirleri bulunuyor. Kekik uçucu yağı, soğuk algınlığında kullanılıyor. Bu cins yağlar ayak ve cilt bakımında sıklıkla tercih edilirken kokularıyla difüzör tesiri yaratıyor. Limon odaklanmayı artırırken, gül ve lavanta kokuları dinginlik ve sakinlik hissi yaratıyor” diye belirtti.

YÜKSEK DOZDA KULLANIMI ALERJİK TESİR YARATABİLİR

Uçucu yağların hoşluk ve bakım ritüellerinde balmumu ve nemlendirici kremlerle karıştırılarak kullanıldığını söz eden M. Halis Ertaş, “Bu tıp kullanımlar sağlıklı olmakla birlikte, çeşitli riskler de barındırabilir. Balmumu yahut rastgele bir krem ile uygun ölçüde karıştırarak nemlendirici krem formülleri oluşturulabiliyor. Yüksek dozda kullanıldığında olumsuz ve alerjik tesir yaratabiliyor. Bu nedenle gerçek oranlarda seyreltilerek uygulanması gerekiyor. Bilhassa gebelerde ve çocuklarda kullanılırken kesinlikle bir uzmana danışılmalı!” dedi.