Cannes’da Altın Palmiye’yi kazanan Fransız yönetmen ödül konuşmasında Fransa hükümeti ve Macron’u eleştirdi

Cannes Film Festivali’nde “Anatomy of a Fall” filmi ile prestijli Altın Palmiye ödülünün sahibi olan yönetmen Justine Triet, ödül konuşmasında Fransa hükümetinin kültür politikalarını ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştirdi. 

The Guardian’da yer alan habere göre, Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne filmiyle Merve Dizdar’ın “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi olduğu Cannes Film Festivali’nde bu yıl Altın Palmiye ödülü Justine Triet’in yönettiği “Anatomy of a Fall”a gitti.

Filmin yönetmeni Justine Triet, ödülü kabul ettiği konuşmada Fransa’daki “neoliberal hükümetin kültürü ticarileştirmesi, Fransa’nın kültürel sıradışılığını kırma yolunda” dedi. 

Triet, konuşmasında Fransa’da hükümetin Ulusal Meclis onayı almadan yürürlüğe soktuğu, geniş çaplı protestolara neden olan emeklilik reformuna da değindi. Triet, ülkesinde emeklilik reformuna karşı tarihi protestolar yaşandığını ancak eylemlerin “şoke edici bir biçimde” bastırıldığını söyledi.

Triet, Altın Palmiye ödülünün sahibi olan üçüncü kadın oldu.

En İyi Kadın Oyuncu ödülü Merve Dizdar’a

Nuri Bilge Ceylan imzalı “Kuru Otlar Üstüne”deki performansıyla; Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu.

Dizdar, yaptığı ödül konuşmasında filmdeki ‘Nuray’ karakterine vurgu yaptı. Karakteri tanımak için çok çalışmasına gerek kalmadığını ifade eden Dizdar, “Yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray’ın ve Nuraylar’ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Ödülü “Umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum” diyen Dizdar, konuşmasında şunları söyledi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir