Çinli akıllı telefon üreticilerine kötü haber! Yasak geliyor

Bloomberg tarafından yapılan habere göre, Hindistan hükümeti Çinli akıllı telefon üreticilerinin ülke sınırları içerisinde 150 doların altındaki fiyatlardan akıllı telefon satmalarını yasaklamaya hazırlanıyor. Bu hareketin arkasında yatan temel sebep ise, Xiaomi ve Realme gibi Çinli markaların 150 dolar altı fiyata sahip akıllı telefon satışlarında yerli rakiplerini adeta ezip geçmesi.

Counterpoint tarafından yapılan araştırmalara göre, Haziran ayının sona ermesiyle birlikte netleşen son çeyrek verilerine göre, Hindistan’da satılan bütün telefonların üçte birini 150 dolar altındaki telefonlar oluşturuyor. 150 dolarlık telefon satışlarının %80’ini gerçekleştirenler ise tabi ki Çinli markalar. Hindistan hükümeti Çinli markaları bu alanda saf dışı ederek başta Lava ve Micromax gibi isimler olmak üzere pek çok yerel markanın önünü açmayı hedefliyor.

Çinli akıllı telefon üreticilerine kötü haber! Yasak geliyor

Öyle ki bu iki marka, Hindistan pazarının Çinli şirketlerin istilasına uğramadan önce neredeyse akıllı telefon pazarının %50’sini kontrol ediyorlardı. Ancak şimdi görüldüğü üzere eski günlerinden çok uzaktalar.

Öte yandan Hindistan hükümeti, henüz bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapmış değil. Ancak hükümetin bir süredir Xiaomi, Vivo ve Oppo gibi markalara ülke kanunlarına uymama, kara para aklama, yasadışı ticari faaliyetlerde bulunma gibi suçlamalar yöneltmesi, yeni düzenlemenin ayak sesleri olabilir.