Depremzedeye özel kredide yoğun talep sonrası faiz oranı 72 saatte artırıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde bulunanlar depremzedelere 3 kamu bankalasının açtığı yüzde 0,99 faizli kredide yoğun talep sonrası faiz oranı 72 saatte artırıldı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın açtığı ihtiyaç kredisine maaş hesabı bulunan çalışanları başta olmak üzere on binlerce talep geldi. Bankalar, görevlendirdikleri personel aracılığıyla banka şubelerindeki ön büroda, aşırı yığılma ve izdihamın önüne geçebilmek için önce başvuranların isimlerini ve cep telefonlarını listeye yazdı, ardından “Olumlu sonuçlanırsa size mesaj gelecektir” denildi.

Ancak talebin bu denli yoğun olabileceğini hesaba katamayan bankalar; şubelerdeki izdihamın önüne geçebilmek için bu kez başvuruların mobil bankacılık üzerinden alınacağını duyurdu.

Yüzde 1,59’a çıkarıldı

Dijital ortamdan da yapılan başvuruların yüz binleri bulmasıyla Halkbank önce 8 Mart günü gece 00.00’dan itibaren önce mobil başvuru ekranını kullanıma kapattı, ardından da depremzedelere bir şok yaşattı.

Banka 0,99 faiz oranıyla depremzedelere özel açmış olduğu kredi faiz oranını dün itibariyle 1,59’a çıkardıktan sonra mobil ekranı yeniden kullanıma açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir