Dikkat: Hesapları bu türlü boşaltıyor!

Saldırılara karşı sanal kart kullanımı hayati kıymet taşırken, kullanıcıların bunlara çok dikkat etmesi gerekiyor:

Kimlik avı saldırısı: Bu usulde e-Posta, kısa bildiriler ve çevrim içi reklamlar kullanılıyor. Siz gönderiye tıkladığınızda makûs gayeli yazılım bilgisayarınıza bulaşıyor. Birebir biçimde taşınabilir uygulamalarda da bu metot kullanılıyor.

Şirketleri taklit ediyorlar: Hacker’lar şirketlerin web sitelerini taklit ederek kullanıcıların bilgilerini talep ediyorlar. Münasebetiyle talebiniz dışında sizinle bağlantıya geçen kurumlara şahsî ve finansal bilgilerinizi asla vermeyin.

Kredi kartlarını taklit ediyorlar: ATM ve POS makinesine takılan kredi kartlarındaki bilgiler, kopyalama aygıtları kullanılarak hacker’lar tarafından taklit edilebiliyor. Bu çeşit bir durum karşısında şahısların temassız ödemeleri destekleyen POC aygıtlarında süreç yapmak daha emniyetli.

Kötü hedefli yazılımlar: Hacker’lar, casus yazılımlar aracılığıyla bilhassa online alışverişte kullanılan kredi kartlarını ve kart doğrulama kodlarını kaydedebiliyor. Bu cins taarruzları önlemek hedefiyle bireylerin aygıtlarına makûs maksatlı ekleri ve ilişkileri engelleyecek özel bir güvenlik tahlili yüklemeleri, bilinmeyen kaynaklardan gelen irtibatları açmamaları gerekiyor.

Veri sızıntıları: Veri ihlallerini önlemek sıkıntı üzere görünse de kullanıcıların her vakit banka hesaplarındaki kuşkulu faaliyetleri izlemesi gerekiyor. Bazen siber saldırganlar küçük meblağlar ile yetinebiliyor. Bu tip harcamaların kredi kartı sahibinin dikkatinden kaçma ihtimali daha yüksek.

Herkese açık Wi-Fi: Hacker’lar alışveriş merkezleri, havaalanları ve kafelerde halka açık olan fakat inançlı olmayan Wi-Fi ağları aracılığıyla kredi kartı bilgileri dâhil pek çok bilgiyi ele geçirebiliyor. Bu sebeple kullanıcıların bu cins ağlara bağlandıklarında online alışveriş ya da bankacılık süreci yapmamaları ve bağlandıkları durumda VPN kullanmaları gerekiyor.

Çöp kutuları: Bu formül eski bir usul olsa da hırsızlar, kullanıcıların kart ekstrelerine ve başka bilgilerine ulaşmak için çöpleri karıştırabiliyor. Bu yüzden kullanıcılar kıymetli bilgilerini çöpe atmadan evvel evrakları üzerindeki ferdî ve finansal bilgiler okunmayacak biçimde parçalamaları gerekiyor.

DİJİTAL JENERASYON GÜVENLİĞİNE DAHA AZ DİKKAT EDİYOR

LastPass, yaptığı bir araştırma ile,  insanların şifrelere ait çevrimiçi davranışlarını mercek altına almış. Buna nazaran baby boomers ve Z nesli ortasında kalan bireyler, dijital güvenliklerine ve güvenliğe farklı bir yaklaşım gösteriyorlar. LastPass, daha erken yaşlarda teknolojiye maruz kalsalar da Z neslinin güvenliklerinden daha az kaygı duyduğunu ortaya çıkarmış.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ