Diyarbakır Barosu’na Ermeni Soykırımı soruşturması

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde “Büyük felaketin acısını paylaşıyoruz” başlıklı bildiri nedeniyle Diyarbakır Barosu Lideri Nahit Eren ve İdare Konseyi hakkında, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” savıyla soruşturma başlattı.

Diyarbakır Barosu, Adalet Bakanlığı tarafından müsaade verilmesiyle Lider Nahit Eren, idare şurası üyeleri Zuhal Işık, Serdar Özer, Seyit İstek Karakaş, Mehmet Fazilet, Ali İsmet Girgin, Diyar Rüknedin Çetedir, Mehdi Özdemir, Hikaye Çakmak, Hatice Demir ve Atilla Berk hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

TARİHSEL TAVIR VURGUSU

Yapılan açıklamada, “Açıklamalarımız kimin ne dediği ve ne yapacağına bakılmaksızın tarihi tavrımızın tekrarından ibarettir. Soruşturma tehditleri bizleri bu tarihi tavırdan alıkoyamaz” sözlerine yer verildi.

EREN: SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Mezopotamya Haber Ajansı’na yer alan habere nazaran, Diyarbakır Barosu Lideri Nahit Eren, soruşturmanın başlatılmasıyla ilgili sanal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Diyarbakır Barosu herkesin tabir hürriyetini sonuna kadar savunurken, baskılar ve soruşturmalar sebebiyle kendi söz özgürlüğünü sınırlamayacaktır. Kıymetlerimize yakışır biçimde söylediğimiz kelamları tekrar tıpkı tarihî kıymetlere yakışır halde savunmaya devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)