Diyarbakır’da ‘yarım’ pazar: Maaşımın yarısı el arabasının içinde…

Mahsum Kara

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde cuma günü kurulan semt pazarında esnafın zerzevat ve meyve tezgahlarında duyurduğu fiyatlar gündem oldu.

Tezgahları dolaşırken meyve almak için esnafla pazarlık yapan Rıdvan Tutan, “Sadece ben değil hiç kimse bir şey alamıyor. Evvelden kırmızı et için pazarlık falan yapardık artık meyvelerde indirim yapılması için pazarlık yapıyoruz. Kimse bize ‘fiyatlar çok uygun’ demesin. ‘Ekonomi çok iyi’ diyenler gelsin pazarlardaki fiyatlara baksınlar. Her şeyden yalnızca yarım kilo alabiliyoruz. Bazen onu almakta bile zorlanıyoruz” sözünü kullandı.

‘EVE GİDİP AKŞAMI BEKLEYECEĞİM’

Pazarda kızıyla birlikte alışveriş yapan Rahime Ulaş ile konuştuk. Alışveriş çantasını gösteren Ulaş, “Elimde yalnızca üç poşet var. Hepsi de yarım kilo. Fazlasını alabilecek bir gücüm yok” diyor ve ekliyor: “Eve gidip akşamı bekleyeceğim. O vakit biraz fiyatlar düşüyor. Bir lira bile düşse bizim için çok âlâ. Alışveriş yapmak hakikaten o kadar zorlaştı ki bir lira için pazarlık yapıyorum.”

‘MİLLET FİYATI GÖRÜNCE KORKUYOR’

12 yıldır semt pazarında tezgahtarlık yapan Yılmaz Demri’nin sattığı meyvelerin etiket fiyatı bulunmuyor. Demri “Millet fiyatları gördü mü korkuyor. Tezgaha bile uğramıyor…” diyor.

Demri, “Geçim artık çok zor” deyip satış yaparken yaşadıklarını anlatıyor: “Eve ekmek götürmek için akşama kadar buradayım. Günde en fazla dört saat uyuyorum. Sabahın erken saatlerinde hale gidiyorum eserleri alıyorum. Sonra gelip pazarda tezgah açıyorum. Fiyatlar o kadar yüksek ki ne vatandaş alabiliyor ne de ben satış yapabiliyorum. Fiyatı duyan tezgahtan uzaklaşıyor çabucak. Fiyatları güya biz yükseltmişiz üzere bize reaksiyon gösteriyorlar. Elimdeki bütün eserleri satıp para kazanmak istiyorum ancak ben de bu fiyattan alıyorum.”

‘KİMSE BU FİYATLARDAN MUTLU DEGİL’

Alışverişini bitirip konutuna giden Aziz Kurtboğdu ise “Maaşımın yarısı bu el otomobilini içinde. Bugün kimse bu fiyatlardan şad değil” diyor ve ekliyor: “Ben özel bir şirketin muhasebecisiyim. İki hafta üst üste pazara gelsem aldığım bütün parayı buraya vermek zorunda kalacağım. Esasen minimum fiyat ile geçinmek çok güç. Konutun kirasını ve faturalar derken elde avuçta hiç bir şey kalmıyor. Fiyatlar düşer diye bekliyoruz fakat ne kadar beklesek o kadar artıyor. Bir sene evvel kilosunu üç liraya aldığımız meyve bu sene 15 lira olmuş. Gelin gerisinin siz düşünün artık.”