Dünyanın en meşhur timsahı Aksaray’ı seçti

Vali Aydoğdu, Eren Holding bünyesinde bulunan Eren Gücün toplam 1500 bireye istihdam sağlayacak elektrik üreten güneş panellerinin hücre üretiminin yanı sıra dünyaca ünlü Fransız Lacost giysi firmasının dokuma ve ayakkabı üretimini 1000 kişilik istihdamla Sultanhanı OSB’de toplam 310 bin metrekare alanda kurulacak fabrikalarda gerçekleştireceğini bildirdi.

Eren Holding İdare Konseyi Lideri Ahmet Eren ve beraberindeki heyet, Vali Hamza Aydoğdu’nun daveti üzerine Aksaray’a gelerek holdingin yapacağı yeni yatırımlar konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Valilikte yapılan toplantıda Aksaray’ın yeni kurulan organize sanayi bölgelerinin yatırım avantajlarını anlatan Vali Aydoğdu, 3 ilçede yeni kurulan organize sanayi bölgelerinin 6. bölge yatırım teşvik imkanları ile yatırımcılara değerli ayrıcalıklar sunduğunu, bu nedenle toplam sanayi parsellerinin çok üzerinde yatırımcının arsa tahsisi için talepte bulunduğunu söyledi.

Yapılan görüşmenin akabinde açıklamada bulunan Vali Hamza Aydoğdu, güç, liman ve dokuma başta olmak üzere Türkiye ve dünyada çeşitli kesimlerde faaliyetlerini sürdüren Eren Holdingin Aksaray’da yatırım yapma kararı aldığını açıkladı. 

ELEKTRİK PANELİ HÜCRE ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE İKİNCİ FABRİKA AKSARAY’DA OLACAK

Holding bünyesinde bulunan Eren Enerji’nin yenilenebilir güç kaynakları üzerinde değerli projeler yürüttüğünü kaydeden Vali Aydoğdu, “Eren Güç, elektrik üretiminde kullanılan güneş panellerinin hücre üretimini Aksaray Sultanhanı OSB’de 300 bin metrekare alanda kurulacak fabrikada gerçekleştirecek. Bu fabrika elektirik panellerinin hücre üretiminde Türkiye’de ikinci fabrika olma özelliğini taşımakla bir arada bu üretim Aksaray’da olacak” dedi.

Yapılacak yatırımla birinci etapta 1500 kişinin istihdam edilmesinin öngörüldüğünü tabir eden Vali Aydoğdu, tekrar holding bünyesinde ünlü Fransız giysi markası Locoste’nin de bulunduğunu belirterek, iş insanı Ahmet Eren ile yaptığımız görüşmede, Locoste’nin dokumacılık ve ayakkabı üretimini Sultanhanı OSB’de 10 bin metrekare alanda gerçekleştireceğini bu yatırımla bir arada ek 1000 kişilik daha istihdam sağlanacağını söyledi.

Vali Aydoğdu ikinci yatırım kararını ‘Dünyanın en meşhur timsahı Aksaray’ı seçti’ kelamı ile söz etti.

İş insanı Eren Holding İdare Heyeti Lideri Ahmet Eren’de yaptığı açıklamasında, “Sayın Valimizi Aksaray’ın potansiyelini bizlere anlatarak bizi Aksaray’ı görmeye davet etmişti. Bizde bu manada kentin jeopolitik pozisyonu, sunduğu imkânları yerinde gördük. Yapacağımız yatırımların kente güzel olmasını diliyorum. İki yeni yatırımımız yılsonu itibariyle başlatmayı planlıyoruz. 350 milyon dolar yatırım bedeli olarak öngördüğümüz projelerimizi kısa müddette de tamamlayıp Aksaray Sultanhanı OSB’de üretime geçmek  istiyoruz’ diye konuştu.

İki yeni yatırımın Aksaray ve Sultanhanı İlçesine iyi uğurlu olmasını dileyen Vali Aydoğdu, “Türkiye’de üç ilçesine OSB açılan tek vilayet olma özelliğini taşıyan Aksaray, çok kıymetli bir sanayi atağını gerçekleştirdi. Aksaray OSB’de ek genişleme alanları da dahil olmak üzere sanayi parsellerinin tamamına yakını yatırımcılara tahsis edildi. 6. Bölge statüsü ile yatırımcılara kıymetli avantajlar sağlayacak ilçe OSB’lerede büyük talep ve ilginin olması memnuniyet verici. Yeni yatırımlarla sanayi ve tarım kenti Aksaray’ın büyüme ivmesi daha da hızlanacak. Bu yeni yatırımlarla Aksaray farklı bir lige geçecek” diye konuştu.