Fas’ta yangın: 15 köyde 1100 aile tahliye edildi

Fas İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bu sabah saatleri itibariyle Araiş kentindeki Mebika ormanındaki yangın denetim altına alındı” denildi. Açıklamada, Araiş kentindeki yangınların meskenlerine sıçraması nedeniyle 15 köyde 1100 ailenin tahliye edildiği bilgisi verildi.

Yangınlar sonucunda bir kişi hayatını kaybetmişti. Fas devlet televizyonuna ilişkin SNRTnews isimli sitede dün yer alan habere nazaran, yangını söndürmek için bölgeye jandarmaya ilişkin 7, silahlı kuvvetlere ilişkin 4 uçak gönderildi.

Fas haber ajansı MAP’a dün konuşan Ulusal Orman ve İklim Riskleri İdare Müdürü Fuad el-Assali, yangınların El-Araiş, Laraş, Titvan, Uvzan ve Taza bölgelerinde iki gündür devam ettiğini lisana getirmişti. Assali, yangınlara çok sayıda takımın arazi araçları ve uçaklarla müdahale ettiğini belirterek, ordu kuvvetlerinin de söndürme çalışmalarına dayanak verdiğini söylemişti.

Çoğunluğu Laraş ve Uvzan’da olmak üzere 1000 hektardan fazla ormanlık alanın ziyan gördüğünü tabir eden Assali, rüzgarın ve sıcak havanın grupların müdahalesini zorlaştırdığını vurgulamıştı.

KAYNAK: AA