Filistin Alimler Birliğinden İsrail hapishanelerinde hareket yapan tutuklulara dayanak gösterisi

Birlik Lideri Nesim Yasin, şovda yaptığı konuşmada, “Filistinli tutukluların İsrail hapishanelerinde maruz kaldığı ihlallere ses çıkarmayan milletlerarası topluma, Arap ve İslam dünyasına” reaksiyon gösterdi.

Filistinli tutuklulara yardım etmek ve takviye vermenin dini bir vazife olduğunu, bunun en kolay yolunun dua etmekten geçtiğini tabir eden Yasin, Arap ve İslam dünyasına tutuklular sıkıntısını gündeme getirmek için efor sarf etmeye çağırdı.

Filistinli bin tutuklunun açlık grevine başlaması bekleniyor

Filistinli tutuklular, 21 Ağustos’ta İsrail Hapishaneler Yönetiminin evvelki muahedeler konusunda geri adım atmasının akabinde protesto hareketlerine başladıklarını duyurmuştu.

Tutuklular 22 Ağustos Pazartesi ve 24 Ağustos Çarşamba günü de rutin güvenlik denetimine çıkmayı reddetmiş, getirilen yemekleri geri çevirmişti.

Filistinli tutuklular, 25 Ağustos’ta ise İsrail’in müebbet mahpus cezası bulunan Filistinlilere “odalarının, kısımlarının ve kaldıkları cezaevinin daima değiştirilmesi” yoluyla kimi kısıtlamalar getirme niyetini protesto için cezaevi avlularında oturma aksiyonu yapmıştı.

Hapishane yönetiminin taleplerine cevap vermemesine karşı tutukluların, protesto hareketleri artarak devam ediyor. Filistinli bin tutuklunun yarın açlık grevine başlaması bekleniyor.

Filistin kaynaklarına nazaran, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 4 bin 500 Filistinli tutuklu bulunuyor.