Fitch Ratings CCI’ın yatırım yapılabilir düzeydeki kredi notunu teyit etti

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, 430 milyonluk tüketici kitlesine hizmet sunan Coca-Cola İçecek’in yatırım yapılabilir düzeydeki kredi notunu BBB-, görünümünü ise “Pozitif” olarak teyit etti. CCI, Fitch Ratings’in Yatırım Yapılabilir düzeyde not verdiği tek Türk şirketi olma özelliği gösteriyor.

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) Yabancı ve Yerli Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ve Uzun Vadeli Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu, yatırım yapılabilir düzey olan ‘BBB-‘, görünümünü ise Olumlu olarak teyit etti. Fitch, kredi güncelleme raporunda, CCI’nın finansal profilinin, daima olarak güçlü seyreden faaliyet kârlılığı sayesinde, pazarlarının bir kısmındaki zayıf faaliyet ortamına karşın güçlü kalmaya devam etmesini beklediğini tabir etti. Kredi profili için temel kısıtlayıcı öge olarak ise Fitch, CCI’nın döviz cinsinden borç ve işletme masraflarından doğan kur riskini işaret etti, lakin bunun yönetilebilir düzeyde olduğunu ekledi. Fitch raporunda, CCI’nın kuvvetli şartlar altında faaliyet gösterme tecrübesi, yeterli yönetilen kur riski, güçlü nakit yaratma kabiliyeti ve ihtiyatlı finansal siyasetinin da altı çizildi.

Kredi notu ile CCI’ın finansal piyasalardaki haklı ayrışması teyit edildi

CCI CEO’su Burak Başarır, Fitch Ratings’in “Yatırım Yapılabilir” düzeyde not verdiği tek Türk şirketi olduğuna değinerek “Yatırım yapılabilir düzeydeki notumuzun teyidi ve olumlu görünümün korunması CCI’ın finansal piyasalardaki haklı ayrışmasının teyidi olarak bize gurur vermektedir. Güçlü hissedarlık yapımız, faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalardaki büyüme potansiyelimiz, güçlü eser portföyümüz ve disiplinli mali yapımız ile faaliyetlerimize devam ediyoruz” yorumunu paylaştı. Kredi notunun, CCI’nın ana pazarlarındaki pozisyonu, güçlü sermaye yapısı ve meşrubat kesiminin dayanıklılığı ile desteklenmeye devam ettiğini belirten Başarır, notun tıpkı vakitte, Fitch’in ilgili metodolojisi çerçevesinde The Coca-Cola Company’nin stratejik takviyesinden de olumlu etkilendiğine dikkat çekti.