Hilal Kaplan ‘isyan etti’: Nagehan Alçı hükümete yakın bir gazeteci değil

AKP’nin yayın organı Sabah gazetesinin önde gelen muharrirlerinden Hilal Kaplan‘dan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz seyahatine katılmasıyla tartışmalara neden olan ve iktidara yakınlığıyla bilinen gazeteci Nagehan Alçı için “Hükümete yakın bir gazeteci değil” uyarısı geldi.

Kaplan, Haber Global’de Buket Aydın’ın programına katıldı. Aydın, Kaplan’a “Hükümete yakın gazeteciler ‘parlamenter sisteme dönülsün’ dedi. Hatta benim programımda Nagehan Alçı ve Rasim Ozan Kütahyalı. İçerde de bir fikir ayrılığı mı var sorusu akla geliyor. Yok lakin siz ne düşünüyorsunuz?” diye sordu.

“ERDOĞAN REJİMİ DİYEN BİR GAZETECİ”

Kaplan, bu soruya “Nagehan Alçı hükümete yakın bir gazeteci değil. Erdoğan rejimi diyen bir gazeteciden bahsediyorsunuz” cevabını verdi.

“SOSYAL MEDYA YASASINI OLUMLU BULUYORUM”

Tepkilere neden olan toplumsal medya maddesine ait de konuşan Kaplan, “Benzer yasalar Almanya’dan da geçti, Fransa’dan da geçti. O vakit sansür olmadı bunlar. Araştırma yapıldı palavra haberin en çok yapıldığı ülke Türkiye. Bunların önüne geçmek devletin sorumluluğu. O yüzden olumlu buluyorum toplumsal medya yasasını” sözlerini kullandı.

PELİKAN TARTIŞMASI

AKP içerisinde yer aldığı ileri sürülen ve ‘Pelikancılar’ olarak bilinen oluşuma ve tartışmalara ait de Kaplan, şunları söyledi:

  • Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Bir iftiradır. Daha evvel çektiğim görüntüde madem o denli bana dava açın dedim. Lakin açan olmadı ben açtım. Neden sineye çekmek zorundayım ki bu iftiraları. Haysiyeti için yaşayan insanlarız. İftara atanların bir bedel ödemesi gerekir.