Honda, 8 yılda 30 farklı elektrikli araç piyasaya sürecek

Elektrikli arabalara olan geçişi hızlandırmak isteyen Honda, yeni iş birlikleri yaparak üretim hacmini ve araç sayısını artıracak.

Honda, yeni elektrikli araç serisi için ABD’de pil üretmek üzere LG ile ortak bir teşebbüs kurarak üretim tesisi inşa edeceğini ve yeniden elektrikli araçlarda bulunacak bataryalarda kullanılmak üzere gerekli olan metallerin tedarik edilmesine yönelik ise Japonya merkezli Hanwa Co, Ltd. (Hanwa) ile stratejik iştirak kurduğunu duyurdu.

30 farklı elektrikli araç geliyor

AA’da yer alan habere nazaran şirket, 2030 yılına kadar piyasaya sürmeyi planladığı 30 farklı elektrikli araç modelinin üretimi için yeni iş birliklerine imza attı.

Honda, gelecek 8 yıl içerisinde yıllık 2 milyon adetten fazla üretim hacmine sahip 30 farklı elektrikli modelini dünya çapında piyasaya sürmeyi planlıyor.

2023 yılı prestijiyle lityum iyon pil hücrelerinin seri üretimine başlamayı hedefleyen Honda ve LG, yıllık yaklaşık 40GWh üretim kapasitesine sahip olacak üretim tesisini Ohio’da kurmayı planlıyor.

Honda, yeni elektrikli araçlarında kullanacağı bataryalara gerekli olan metallerin sistemli bir formda tedarik edilmesi için Hanwa ile stratejik bir iştirake imza attı.

Bu iştirak sayesinde Honda, orta ve uzun vadede nikel, kobalt ve lityum üzere bataryalar için gerekli olan temel metallerin Hanwa tarafından teminat altına alınarak kaynakların nizamlı bir halde tedarik edilmesini sağlayacak.