Intel, İşlemcilerinde Güçlü Yapay Zeka Çipleri Kullanacak: VPU

Intel, Phoronix tarafından hazırlanan bir rapora göre, dün yayınlanan yeni bir Linux sürücüsü aracılığıyla Versatile Processing Unit (VPU-Çok Yönlü İşlem Birimi) isimli bir ASIC’in varlığını doğruladı. Bu yeni işlem birimi, derin öğrenme uygulamaları için yapay zeka girişimini hızlandırmak üzere tasarlandı ve 14. Nesil Meteor Lake işlemcilere entegre edilecek.

Teknoloji endüstrisi yapay zeka algoritmalarına bu kadar yoğun bir şekilde odaklanmışken, Intel’in talepleri karşılamak için bu tür “yapay zeka çekirdeklerini” CPU’larına dahil etmesi kulağa mantıklı geliyor. Başka bir deyişle, bu yeni yongayı NVIDIA’nın Tensor çekirdeklerine benzer bir alternatif olarak düşünebiliriz.

ABD’li teknoloji devi, yapay zeka uzmanı Movidius’u yaklaşık altı yıl önce satın almıştı. Intel’in VPU hamlesi ise muhtemelen bu şirketin yetenekleriyle bağlantılı. Movidius zamanında devrim niteliğinde işlere imza atmıştı; VPU’ları, belirli görevler için tasarlanmış birkaç ek işlemciden oluşan heterojen bir paketle, watt başına etkileyici performans değerleri sunuyordu. Yıllar içinde yapılan çalışmalarla birlikte AI çipleri artık son tüketiciler için üretilen masaüstü işlemcilere ekleniyor.

Yeni VPU’ların ne kadar güçlü olduğunu ve Meteor Lake ailesi için neler sunabileceğini henüz bilmiyoruz. Ancak beş yıllık Ar-Ge çalışmalarından sonra Intel ve Movidius tarafından geliştirilen yeni ASIC’in üstün performans göstermesi bekleniyor.

Sürücü yama notları sayesinde şu anda bildiğimiz tek şey çipin bazı dahili parçaları. Intel’in VPU’su, VPU verilerini ana DMA adreslerine çevirmek için bir bellek yönetim birimi, RISC tabanlı bir mikro kontrolcü, Sinirsel Hesaplama Alt Sistemi (Neural Compute Subsystem) ve NoP (Network on Chip) içerecek.