İsrail, Batı Şeria’da iki Filistinliyi öldürdü

İsrail kuvvetleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kenti güneyindeki Kabatya beldesine düzenlediği baskın sırasında iki Filistinliyi öldürdü, bir kişiyi yaraladı.

AA’nın Filistin’in resmi haber ajansı WAFA’dan aktardığına göre, çok sayıda işgal gücü, Kabatya beldesine girerek batı mahallelerindeki evlere düzenledikleri baskınlarda aramalar yaptı ve evlerin mobilyalarına zarar verdi. Baskın sırasında İsrail güçleri ile onlara engel olmak isteyen Kabatya’daki Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı.

İSRAİL CAN KAYIPLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMADI

Filistinli sağlık yetkililerinin açıklamasına göre, İsrail kuvvetlerinin bir araca ateş açması sonucu iki Filistinli hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı. Cenin Devlet Hastanesi Müdürü Visam Bekr, iki gencin hayatını kaybettiğini, bunlardan Ahmed Cemal Tevfik Assaf Kumeyl’in Kabatya’dan, Verani Velid Ahmed’in ise Cenin’den olduğunu kaydetti.

Reuters’ın haberine göre, İsrailli yetkililer baskında yaşanan can kayıplarını henüz teyit etmezken, WAFA’nın verilerine göre, 2023 yılı başından bu yana Batı Şeria ve Gazze’de İsrail kuvvetleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı son iki kişiyle toplam 127’ye yükseldi. Ölenler arasında 24 çocuk da bulunuyor.

HAVA SALDIRILARI SONRASI FİLİSTİN’DEN BM’YE MEKTUP

Öte yandan, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği ve 13 kişinin hayatını kaybettiği hava saldırıları sonrası Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Riyad Mansur, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Mayıs ayı Güvenlik Konseyi Başkanı Pascale Christine Baeriswyl’e ve BM Genel Kurul Başkanı Csaba Körösi’ye mektup gönderdi.

Mansur’un mektuplarında İsrail’in Batı Şeria ve Gazze’deki Filistin halkına karşı saldırılarını tırmandırması anlatıldı. İsrail’in yaptıklarının birer savaş suçu olduğu ve sorumlularının uluslararası topluma hesap vermesi gerektiği belirtilen mektuplarda Mansur, sivillerin korunması, barış ve güvenliğin temini ve var olan hukuk dışı duruma bir son verilmesi için uluslararası toplum tarafından icraatlerin yerine getirilmesi gerektiği kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir