James Webb Uzay Teleskobu cihanın en uzak galaksi adayını keşfetti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) cihanın keşfi için birçok ülkeyle birlikte ortak çalışıp uzaya gönderdiği 10 milyar dolarlık James Webb uzay teleskobu, yaklaşık bir aydır çalışmasına karşın şimdiden büyük başarılara imza attı. 

JWST’den gelen birkaç hafta evvel gelmeye başlayan ilk bilgileri inceleyen bilim insanları cihanın en uzak galaksisini keşfederek yeni bir rekora imza attı.

Bilim insanları keşfettiği bu galaksiye yayınladıkları makalede CEERS-93316 ismini verdi. Üstte görsel teleskoptan gelen ham bilgileri gösteriyor. Bu datalar daha sonra işlenerek aşağıdaki imaj elde edildi.

JWST’nin keşfettiği galaksinin Büyük Patlama’dan yaklaşık 250 milyon yıl sonra oluştuğu varsayım ediliyor. Öte yandan teleskop, dün de Cartwheel Galaksisi’ni görüntülemeyi başarmıştı.

Edinburgh Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve çalışmanın baş muharriri Callum Donnan, “Bunun sadece birinci data seti olduğu düşünülürse, Webb ile bu kadar uzak bir galaksi adayı bulmuş olmak şaşırtıcı” dedi.

Çalışma, JWST’nin birincil görüntüleyicisi olan NIRCam’dan (Yakın Kızılötesi Kamera) alınan görüntüleme bilgilerine dayanarak CEERS-93316’nın düşük kütleli bir yıldız yahut etkin galaktik çekirdek olamayacağını belirledi. Bu nedenle kozmologlar bu CEERS-93316’yı galaksi adayı olarak nitelendiriyor.

KAYNAK: HABER7