Kapatılan petrol kuyusunda arama yapıldığı Osmanlı arşivinden çıktı

Tarihçi müellif Cezmi Yurtsever, ‘Bu kuyuda araştırma yapıldığı takdirde varlıklı bir petrol kaynağını bulunacağını düşünüyorum.’ dedi.

Kadirli ilçesine bağlı Çınar köyünde 1961-63 yılları ortasında yabancı bir şirket tarafından petrol araması yapılmış, açılan kuyu ise 1963 yılında “burada petrol yok” denilerek kapatılmıştı.

Aynı yıl kapatılan ve Kadirli ilçesine 50 km uzaklıkta bulunan Ceyhan ilçesinde Türkiye Petrolleri Anonim İştirakine bağlı Çukurova-1 ve Çukurova-2 isimli araştırma alanında, daha evvel petrol yok denilerek kapatılan kuyudan rezerv bedeli 1 milyar dolar olan yüksek kalite petrol bulunmuştu.

Tarihçi müellif Cezmi Yurtsever, Çukurova bölgesinde 1963 yılında petrol yok denilerek kapatılan bu kuyularda aslında Osmanlı’nın son vaktinde 1911 yılında tekrar yabancı bir şirket tarafından petrol arandığını bunun evrakının de Osmanlı arşivinde olduğunu ortaya çıkardı.

Yurtsever yaptığı açıklamada, “Osmanlı’nın en güç günlerinde Afrika’nın kuzeyinde Libya çöllerinde savaş devam ederken ve Balkan savaşlarının da çıkmasının çok yakın olduğu bir vakitte Nisan 1911 tarihinde yabancılar Osmanlı’nın madenler bakanlığına bir dilekçe vererek Çukurova’da Adana vilayeti Kozan sancağı Karszülkadiriye yani Kadirli kazasında petrol zift ve öbür madenlerin bulunduğunu o madenlerin çıkartma istekleri ile ilgili ruhsatname verilmesini istiyorlar. Bu şu manaya geliyor, demek oluyor ki Osmanlı coğrafyasında ve Çukurova’da 1911 yılında çeşitli yerlerde petrolün varlığını biliyorlar ve bu petrolü çıkarmak için ruhsatname talebinde bulunuyorlar. Osmanlı arşivinde buna dair pek çok doküman var. Bu tarihten sonra ortadan geçen 40-50 yıl üzere uzunca bir vakit sonrası 1960 yılların başlarında Amerikan şirketleri Kadirli’ye geldiler Kesikkeli köyü civarında petrol araması yaptılar kuyu açtılar ve burada güçlü kaynak yok denilerek üzerini kapatıp gittiler. Tıpkı devirde yeniden Ceyhan Soysallı köyünde açılan petrol kuyusu tekrar petrol yok denilerek kapatılmıştı. Yakın bir vakitte Ceyhan’da güçlü petrol kaynağı bulundu. Ben eminim ki Kadirli’de de kapatılan kuyuda bir araştırma yapıldığı takdirde güçlü bir petrol kaynağını bulunacağını düşünüyorum” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA