Konya merkezli ‘FETÖ’nün tekrar yapılanması’ operasyonunda 24 kuşkulu yakalandı

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’ye yönelik soruşturmalar devam ediyor.

Tekrar yapılandıktan sonra “gaybubet” olarak bilinen hücre konutlarında gizlenen örgüt üyelerinin, daha evvelden haklarında süreç yapılan FETÖ mensupları ile yakınlarına para yardımı yaptığı tespit edilen 24 kuşkulu hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Harekete geçen Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Uğraş Şubesi takımları, 4 aylık çalışmanın akabinde Konya ve Ankara’da belirlenen adreslere eş vakitli operasyon düzenledi.

Operasyonda 24 kuşkulu gözaltına alındı. Belirlenen adreslerde yapılan aramalarda, çeşitli ülkelere ilişkin yüksek ölçüde döviz, propaganda hedefli kullanılan örgütsel yayın ve dijital gereç ele geçirildi. Şüpheliler, emniyete götürüldü.

ÖRGÜT İÇİ YENİ HABERLEŞME PROGRAMI KULLANMIŞLAR

Ortalarında meslekten ihraç edilen emniyet müdürü, komiser, polis, öğretmen ve sağlıkçıların da bulunduğu 24 şüphelinin, örgütte “mahrem” hizmetlerde misyon aldığı öğrenildi.

Şüphelilerin, finansman sağlamak için “mütevelli” ismi verilen esnafla kısa süren görüşmeler yaptığı, tedarik edilen parayı da haklarında süreç yapılan FETÖ mensupları yahut yakınlarına sokak, park üzere kalabalık ortamlarda verdiği tespit edildi.

Ayrıyeten yakalanan şüphelilerden 5’inin, örgütün kelamda üst seviye yöneticilerinden olduğu, diğer soruşturmalardan firari olarak arandıkları belirtildi.

Örgüt ismine faaliyetleri yürüttüğü tespit edilen firari mahrem sorumlularının kullandıkları internet tabanlı haberleşme programının, 10 dakikada silinebilir özellikte olduğu belirlendi.