McDonald’s Rusya’da yeni ismiyle bu pazar tekrar açılıyor

McDonald’s, bu pazar günü Rusya’nın ulusal kurtuluş günü olarak kutlanan Rusya Günü’nde, Ocak 1990’da Rusya’daki birinci şubesini açtığı Moskova’nın Puşkin Meydanı’ndaki tıpkı sembolik lokasyonda yeni ismiyle açılışını yapacak.

1990’ların başında Sovyetler Birliği dağıldığında, Soğuk Savaş tansiyonunun düşürülmesini somutlaştırmak için Rusya’daki birinci şubesini açan McDonald’s, milyonlarca Rus’un Amerikan yemeğini ve kültürünü tatmasına vesile olmuştu. McDonald’s’ın Rusya’ya girişi üzere, oradan çıkışı da Rusya ve Batı ortasındaki diplomatik münasebetlerdeki değişimi sembolize ediyor.

Şirket, geçen ay yaptığı duyuruda, Rusya’daki restoranlarını Alexander Govor isimli mahallî bir lisans sahibine devredeceğini açıklamıştı. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamasının akabinde, McDonald’s da Rusya’yı terk eden Batılı şirketler kervanına katılmıştı.

McDonald’s’ın Moskova ve St. Petersburg’daki şubelerinin üzerindeki ikonik logonun “Altın Kemerleri” indirilmişti. Şirketin Rusya’daki yeni logosunda yeşil bir art plan üzerine yerleştirilmiş iki patates kızartması ve bir hamburger köftesi olacak. Şirket birinci etapta Moskova ve civar yerlerdeki 15 lokasyonda yeni şubelerini açacak.

Restoran zincirinin yeni marka ismi ise sır üzere saklanıyor. McDonald’s’ın taşınabilir uygulamasının ismi bugün “My Burger” olarak değiştirildiğinde internet ortamında biraz heyecan oluşsa da, RBC’nin haberine nazaran şirketin basın departmanı bu ismin süreksiz olduğunu belirtti.

Mobil uygulamanın ana sayfasında şöyle bir sloganın yazdığı görüldü:

“Bazı şeyler değişiyor lakin istikrarlı çalışma kalıcı.”

ZORLU SÜREÇ

McDonald’s’ın Rusya’daki restoranlarını devrettiği lokal lisans sahibi Alexander Govor, yeni marka altında ülke genelindeki 1,000 lokasyonda şube açmayı ve restoran zincirinin tüm kapalı şubelerini iki ay içinde yine açmayı planladığını açıkladı. Lakin yeni markanın önünde kuvvetli bir süreç var üzere gözüküyor.

Finlandiya’daki University of Vaasa’nın milletlerarası pazarlama departmanında çalışan Profesör Peter Gabrielsson, bir markayı inşa etmenin on yılları bulduğunu ve lansmanın bir markanın gelecekteki başarısı için çok değerli olduğunu belirtti.

“Açılış günü kıymetli zira tüketiciler birinci sefer bir markayı ve onun ne manaya geldiğini gerçekten hissedip, görüp, ona dokunabilirler” diyen Gabrielsson, “Tepkinin ne olacağı kıymetli ve kesinlikle beşerler bunu McDonald’s ile kıyaslayacaklardır” dedi.

Dünyanın en büyük hamburger zinciri McDonald’s, Rusya’daki yaklaşık 850 şubesinin %84’ünün denetimine sahipti. Şirketin, Rus pazarından çıkarak, şubelerini Govor’a devretmesinden ötürü 1.4 milyar dolara kadar kaybı olmuştu.

McDonald’s geçen yıl toplam cirosunun yaklaşık yüzde 9’una tekabül eden 2 milyar doları Rus ve Ukrayna pazarından elde etmişti. McDonald’s’ın Rusya’daki restoranlarını 15 yıl içinde tekrar satın alma hakkı bulunuyor.

TASS haber ajansının, bir öteki franchise sahibi Rosinter Restaurants’a yakın bir kaynağın verdiği bilgilere dayandırdığı Çarşamba günkü haberine nazaran, McDonald’s’ın Moskova ve St. Petersburg’daki hava alanı ve tren istasyonlarındaki şubeleri 2023’e kadar hizmet vermeye devam edecek.