Meteoroloji’den Marmara için fırtına uyarısı

Marmara’nın batısı Tekirdağ ve Edirne’nin güneyinde kısa periyodik fırtına bekleniyor. Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge İddia ve Erken İhtar Merkezi’nden yapılan açıklamaya nazaran, rüzgar 19-20 Temmuz tarihleri ortasında Marmara’nın batısı (Tekirdağ ve Edirne’nin güneyi) kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli ve kısa periyodik fırtına 40-70 kilometre saat biçiminde esecek. Bu nedenle meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA: Kesimli ve az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgârın, kuzey ve kuzeydoğu taraflardan yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE: Az bulutlu ve açık, vakitle iç kesitlerinin yer yer kesimli bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgârın kuzey ve kıyı kısımlarında kuzeyli taraflardan yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgârın, iç kesitlerinde kuzeyli taraflardan kuvvetli yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, kuzey kesitlerinin yer yer modüllü bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın, bölgenin güney ve doğusunda yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Kesimli ve yer yer çok bulutlu, bölgenin iç bölümleri ile Kastamonu kıyılarının mahallî olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Modüllü ve yer yer çok bulutlu, bölgenin kıyı kısımları, Tokat ve Artvin etrafları ile Amasya’nın kuzey bölümlerinin mahallî olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, kuzeydoğu bölümlerinin modüllü, yer yer çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra Erzurum’un kuzey ve doğusu ile Kars ve Ardahan etraflarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği kestirim ediliyor. (HABER MERKEZİ)