Mısır, GKRY ve Yunanistan Savunma Bakanları buluştu!

Mısır Ordusu resmi Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamaya nazaran Bakan Zeki, resmi ziyaret kapsamında başşehir Kahire’ye gelen GKRY’li ve Yunan mevkidaşıyla başka farklı ikili görüşmenin akabinde üçlü bir tepe gerçekleştirdi.

Zeki, “Mısır, GKRY ve Yunanistan’ın iş birliğinin desteklenmesinin önemine” değinerek, üç ülkenin ortak çıkarları kapsamında ilerleyen iş birliğinden övgüyle kelam etti.

Bakan Petrides de ortak tatbikatlar ve ordular ortasında bilgi alışverişi çerçevesinde askeri ve ikili iş birliğinin desteklenmesine yönelik Mısır, GKRY ve Yunanistan ortasındaki uyumun sürdürülmesinin gereğine işaret etti.

Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos ise, Mısır’ın milletlerarası ve bölgesel alanda, Orta Doğu ile Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarın sağlanmasındaki aktif rolüne yönelik memnuniyetini lisana getirdi.

Açıklamada ayrıyeten, Mısır, GKRY ve Yunanistan Silahlı Kuvvetleri ortasında savunma, güvenlik ve Doğu Akdeniz bölgesinde barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik yolların desteklenmesini kapsayan ortak bir bildirinin de imzalandığı belirtildi.

Mısırlı Bakan Zeki’nin, GKRY’li mevkidaşı ile yaptığı ikili görüşmede ise, askeri iş birliği alanında ortak ehemmiyete sahip problemlerin yanı sıra iki ülkenin silahlı kuvvetleri ortasında deneyim alışverişi mevzularını ele aldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıyeten Bilgili’nin, Yunan mevkidaşıyla da memleketler arası ve bölgesel sıkıntıların Orta Doğu ve Doğu Akdeniz bölgesinin güvenlik ve istikrarına olası yansımalarını masaya yatırdığı aktarıldı.

KAYNAK: AA