New York’ta siyahi Lopez, tecavüz suçlamasından 33 yıl sonra kurtulabildi

New York İlçe Bölge Savcısı Alvin Bragg, Manhattan’daki mahkeme binasında düzenlediği basın açıklamasında, yaklaşık 33 yıl evvel Central Park’ta gece yürüyüş yapan beyaz bir genç bayana tecavüz ettikleri suçlamasıyla mahpus yatan 6 siyahi ve Latin gençten sonuncu olan Steve Lopez’in geç de olsa hatasız olduğunun ortaya çıkması ve aklanmasından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Adaletin yerini bulması için uğraş gösteren Lopez’in avukatı Eric Renfroe ve mahkeme heyetine teşekkür eden Bragg, “Bay Lopez’in mahkumiyetini iptal etme ve aleyhindeki iddianamenin reddedilmiş olmasından onur duyuyorum. Yargıç Ellen Biben ve tüm adalet sistemimize bunun gerçekleşmesi için gösterdikleri uğraştan ötürü teşekkür ederim.” dedi.

Bragg, “Bunun üzere yakından takip edilen bir hususta bugün hakimin verdiği kararın, sistemimizde adaletsizliği algılayanları hareket ettirmeye yardımcı olacağını ümit ediyorum.” diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlandıran Steve Lopez’in avukatı Eric Renfroe ise, “Bu sonuç, işlemedikleri hataları kabul etmek zorunda kalanlar için adalet sisteminin pek sık yaptığı bir şey değil. Bunun bugün gerçekleşmesine sevindim.” tabirini kullandı.

Mahkeme esnasında olduğu üzere basın mensupları karşısında da sessizliğini koruyan Lopez, 15 yaşında üzerine atılan iftiradan 48 yaşında kurtulmuş oldu.

Central Park Five davası

New Yorkluların ağır ilgi gösterdiği ve “Central Park Five” olarak isimlendirdiği olayda, siyahi ve Latin kökenli 6 genç, 28 yaşındaki Trisha Meili’ye tecavüz etmek ve mevte terk etmek suçlamalarıyla tutuklanmış, kabahatlerini itiraf eden gençlerin, gerçek zanlının tespit edilmesiyle hatasız olduğu ortaya çıkmıştı.

Olayda ismi geçen Antron McCray, Kevin Richardson, Raymond Santana, Korey Wise ve Yusef Salaam, 2002’de özgür kaldıktan sonra, New York kent idaresine, üzerlerine attıkları iftira için 41 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

Polislerin tecavüz cürmünü zorla kabul ettirmeye çalıştıkları Lopez ise argümanları bir türlü kabul etmemiş, fakat tecavüzle yargılanmaktan korktuğu için tıpkı yerde bir erkek koşucuya yapılan darp kabahatini, hiç alakası olmadığı halde, kabul etmek zorunda kalmıştı.

Bu nedenle, başka 5’liden ayrılan ve kıssası art planda kalan Lopez’in birebir davadan aklanması arkadaşlarından 20 yıl sonra gerçekleşebildi.

KAYNAK: AA