Öğrenciler İBB’nin Atatürk Kitaplığı’nı kullanıma kapatmasına reaksiyonlu

Kentte 1981 yılından bu yana Beyoğlu’ndaki binada İBB’ye bağlı olarak halka ve araştırmacılara hizmet veren Cumhuriyet devrinin birinci kütüphanelerinden Atatürk Kitaplığı, 5 Eylül prestijiyle alınan kararla öğrencilerin kullanımına kapatıldı.

Atatürk Kitaplığı tarafından internette yapılan duyuruda, “Değerli okuyucularımız 5 Eylül prestijiyle Atatürk Kitaplığı yalnızca araştırmacılara hizmet verecektir. Öteki okuyucularımız Taksim Sevgi Soysal Kütüphanemizden 7/24 hizmet almaya devam edebilirler.” ifadeleri kullanıldı.

Öğrenciler karara tepkili

Üniversite öğrencileri ve Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı (KPSS) üzere birçok imtihana hazırlanmak için kütüphaneyi kullanan öğrenciler, alınan karara reaksiyon göstererek, yanlıştan dönülmesini istedi.

Nurcan Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, stajyer avukat olduğunu ve KPSS’ye hazırlandığını söyledi.

Akgül, Atatürk Kitaplığı’na imtihana çalışmak için geldiğini ve başka kütüphaneye yönlendirilmesinin akabinde dışarı çıktığını söz etti.

Atatürk Kitaplığı’na girdiğinde, yetkililerin “Burası yalnızca araştırma kütüphanesi olarak kullanımda, ders çalışmak için başka binaya geçiş yaptık.” denildiğini aktaran Akgül, Atatürk Kitaplığı’nı evvelce kullandığını ve kütüphanenin evvelce 7 gün 24 saat açık olmasının bir avantaj olduğunu belirtti.

“Öğrenciler için bir avantajdı”

Akgül, “Atatürk Kitaplığı’nın ulaşımı da rahattı. Bu durum öğrenciler için bir avantajdı. Kitaplığın bir tarihi, geçmişi var. Bahçe alanı olarak da kullanımı hoş bir yerdi. İnsanların muhakkak bir alışkanlıkları var. Mimarlar da gelip alt katta çizim yapıyorlardı. Onlar için de hoş bir binaydı.” dedi.

Tarihi yerin öteki bir müdavimi Zeynep Alkış da üniversite imtihanına hazırlanırken Atatürk Kitaplığı’nı kullandığını, şu anda ise KPSS’ye hazırlandığını ve Atatürk Kitaplığı’nın yalnızca araştırmacılara açık olduğunu duyduğunu söyledi.

Bunun üzerine bölgedeki öteki kütüphane olan Sevgi Soysal Kütüphanesi’ne geldiğini anlatan Alkış, “Atatürk Kitaplığı öğrencilere açık olarak devam etmeliydi. Bu bölgede iki tane kütüphane olması her şeyi kolaylaştırırdı. Beşerler daha rahat çalışabilirlerdi. İçeri girmemiz rahat olurdu.” diye konuştu.

Öğrenci Eylül Işık Çelik ise evvelden Atatürk Kitaplığı’nı kullandığını, en son oraya gittiğinde kendisine, Sevgi Soysal Kütüphanesi’nin açıldığını bildirdiklerini ve ders çalışmak için orayı kullanmasını söylediklerini iletti.

Sosyal medyadan da tepki

Atatürk Kitaplığı’nın öğrencilere kapatılıp yalnızca araştırmacıların kullanımına verilmesi toplumsal medyada da reaksiyon çekti.

Başakşehir Belediye Lideri Yasin Kartoğlu, bahisle ilgili toplumsal medyada yaptığı paylaşımda, “İBB idaresi, 41 yıldır hizmet veren Taksim Atatürk Kitaplığı’nı halkın ve öğrencilerin erişimine kapattı. Üzülmeyin gençler, Türkiye’nin en büyüğü ve yüz binden fazla yapıtın yer aldığı Başakşehir Millet Kıraathanemizin kapıları size sonuna kadar açık.” tabirlerini kullandı.

AK Parti İBB Küme Sözcüsü Murat Türkyılmaz da “İBB, 1981 yılından bu yana hizmet veren Taksim Atatürk Kitaplığı’nı halkın ve öğrencilerin erişimine kapattı.” dedi.

Tolga Şahin isimli kullanıcı lise ve üniversite hayatı boyunca Atatürk Kitaplığı’nı kullandığını belirterek, şunları kaydetti:

“O kadar fazla öğrenci için pozisyonu, 7/24 açık oluşu, büyüklüğü ile çok faydalı bir kütüphaneydi. Yönlendirdikleri yeni kütüphane küçük, dar, havasız. Üstelik gece boyunca dışarı çıkmanıza 5 dakika müsaade veriliyor ve etraf tinerci, kapkaççı vesaire dolu. Çok yazık, hemen Atatürk Kitaplığı tekrar öğrencilere açılsın. Bu bir istek değil gereksinimdir. Nasıl her gün önünde yüzlerce kişilik sıra oluşan bir kütüphaneyi kapatırsınız, üstüne kütüphaneyi büyütmeyi düşünmeniz gerekirken. Çok yazık oldu, çabucak açılması gerekli.”

Alican Cet isimli kullanıcı ise “Yıllardır bu kütüphaneyi ders çalışmak için kullandım. Üniversite imtihanına hazırlık yılında ve artık… Alt katın büsbütün boş olmasına karşın bütün kütüphaneyi ayda azamî 2, 3 tane araştırmacı olarak gelen insanlara vermişler. Yönlendirdikleri Sevgi Soysal Kütüphanesi hiç hoş değil, küçük, havasız, yeri çok makus… Lütfen bu yanlıştan dönün ve kütüphanemizi şu ülkede çalışan aydın, genç insanlara tekrar açın.” paylaşımını yaptı.

KAYNAK: AA