Pasifik’te savaş çanları çalıyor: ABD’den Çin’e rest!

ABD ile Çin ortasında ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti nedeniyle başlayan tansiyon devam ederken, Beyaz Saray’dan Pelosi’nin ziyareti hakkında açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby düzenlediği basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etme hakkı olduğunu söz ederek, “Meclis Lideri Tayvan’ı ziyaret etme hakkına sahip ve Meclis Lideri, bu yıl dahil olmak üzere birçok Kongre üyesi üzere daha evvel olaysız bir formda Tayvan’ı ziyaret etti” dedi.

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ABD’nin Tayvan siyasetini değiştirmediğini vurgulayan Kirby, “Tabii ki Tayvan Münasebetleri Yasası, üç ABD-Çin ortak bildirisi tarafından yönlendirilen ‘tek Çin politikamız’ konusunda hiçbir şey değişmedi” dedi.

Çin’in kelam konusu ziyaret nedeniyle muhtemelen askeri provokasyonlarla önümüzdeki günlerde cevap vermeye hazır göründüğünü kelamlarına ekleyen Kirby, “Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğimizi söyledik ve boğazlar ortası farklılıkların barışçıl yollarla çözülmesini beklediğimizi söyledik. Basitçe söylemek gerekirse Pekin’in uzun müddettir devam eden ABD siyasetiyle dengeli potansiyel bir ziyareti bir çeşit kriz yahut çatışmaya dönüştürmesi yahut bunu Tayvan Boğazı’nda yahut etrafında agresif askeri faaliyetleri artırmak için bir mazeret olarak kullanması için hiçbir neden yok” dedi.

PELOSİ’NİN YARIN AKŞAM TAYVAN’A GİTMESİ BEKLENİYOR

Tayvan medyasının diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Pelosi’nin yarın mahallî saatle 22.30’da başşehir Taipei’de yer alan Songshan Havalimanı’na inmesinin beklendiği öne sürüldü. Pelosi’nin ayrıyeten çarşamba günü 08.00’de Tayvan önderi Tsai Ing-wen ve kimi üst seviye yetkililer ile bir ortaya geleceği, öğlen saatlerinde de ülkeden ayrılacağı tez edildi. Haberlerde, Tayvan güvenlik ünitelerinin Pelosi’nin ziyareti için en üst seviyede güvenlik önlemleri alacağı da yer aldı.

TAYVAN LİSTEDE YER ALMAMIŞTI

Pelosi’nin merakla beklenen Asya seyahatinin bugün Singapur’da başlamasının öncesinde dün Pelosi’nin ofisinden yapılan açıklamada seyahat programında Singapur, Malezya, Japonya ve Güney Kore yer alırken, Tayvan’ın ismi geçmemişti.

ÇİN’DEN PELOSİ ZİYARETİNE SERT TEPKİ

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pekin idaresinin Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesine şiddetle karşı çıktığı yinelenmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bahisle ilgili değerlendirmesinde, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için sert önlemler alacağını ve Çin ordusunun Pelosi’nin ziyaretini ‘‘oturup izlemeyeceğini’’ kaydederek, “Her çeşit ihtimale karşı büsbütün hazırlıklıyız” demişti.

İktidardaki Komünist Parti’nin yayın organlarından Küresel Times’in eski Baş Editörü Hu Xijin ise toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Çin savaş uçaklarının Pelosi’nin uçağına müdahale edebileceğini belirtmişti. Gazeteci Hu, ‘‘Savaş uçaklarımız tüm zorlayıcı taktikleri uygulamalı. Bunlar hala yetersizse Pelosi’nin uçağını düşürmeleri bence uygun’’ tabirlerini kullanmıştı. Hu, daha sonra Twitter hesabının kapatılması üzerine kelam konusu paylaşımını sildiğini açıklamıştı.