Polisin ele geçirdiği 11 bin 500 yıllık heykel uzmanları bekliyor

İzmir’de polisin tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda ele geçirdiği M.Ö. 9500’e tarihlenen insan tasvirli heykel, İzmir Arkeoloji Müzesinin deposunda müdafaa altına alındı.

Prehistorik Dönem’e ilişkin olduğu varsayım edilen, dikdörtgen biçimli ve yaklaşık 70 santim yüksekliğindeki heykel, kaçakçıların elinden kurtarılan yapıtların bulunduğu kilitli depolarda tutuluyor.

Gözenekli taştan yapılmış heykel, baş ve gövde kısmından oluşuyor. Gözleri, burnu, kulakları ve kolları besbelli durumdaki heykelin yüzü en dikkat alımlı özelliğini yansıtıyor. Savcılığın talebiyle farklı üniversitelerden bilim insanları ve arkeologların hazırlayacağı uzman raporuyla yapıtın özgün olup olmadığı ve bulunduğu bölgenin netleşmesi bekleniyor.

Mardin’den İzmir’e satış gayesiyle tarihi eser getirileceği bilgisi üzerine İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Hatalarıyla Çaba Şube Müdürlüğü takımları, 5 Ağustos’ta düzenlediği operasyonda milattan evvel 9500’e tarihlenen heykel ele geçirmişti.

Heykelin, Göbeklitepe, Nevali Çori ve Karahantepe arkeolojik kazılarında çıkartılan yapıtlarla misal özellikler gösterdiği belirtilmişti. (AA)