Putin’i iktidara getiren Kremlin Danışmanı Yumashev istifa etti

Rusya’nın Ukrayna’ya hücumları devam ederken, Kremlin’de siyasi krizler sürüyor. Birinci olarak geçtiğimiz 23 Mart’ta Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Sürdürülebilir Kalkınma Özel Temsilcisi Anatoly Chubais’in istifa etmesinin akabinde Kremlin’den yeni bir istifa haberi daha geldi.

Putin’in iktidara gelmesine yardım eden eski Rus önder Boris Yeltsin’in damadı ve Kremlin Danışmanı Valentin Yumashev de misyonundan istifa etti. Yumashev’in idare şurası üyesi olduğu Yeltesin Vakfı’nın Genel Müdür Yardımcısı Lyudmila Telen, Rus basınına yaptığı açıklamada Yumashev’in istifasını doğrulayarak, “Bu onun isteğiydi. Bu nedenle istifa ettiğini biliyorum” dedi.

Putin’in iktidara gelmesinde değerli rol oynadı

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kurulan Rusya Federasyonu’nun birinci devlet lideri Boris Yeltsin’in danışmanı olarak vazife alan Yumashev birebir vakitte Yeltsin’in damadıydı. Yeltsin’den sonra Putin’in başkanlık koltuğunu devralmasında değerli rol oynayan Yumashev, 1998 yılından sonra aralıksız olarak lider danışmanı olarak misyonda bulundu.

KAYNAK: İHA