Savaşta son durum! Rusya, Ukrayna’nın kayıplarını açıkladı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın güney kısımlarındaki Herson ve Dnipro bölgelerinde Ukrayna’ya ilişkin 3 savaş uçağını düşürdüklerini bildirdi. Öte yandan Rusya, Ukrayna’nın savaş müddetince uğradığı kayıpları da açıkladı…

Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da savaştaki aksiyonlarına ait açıklamalarda bulundu.

Ukrayna askeri birliklerinin Mıkolayiv ve Krivorojskiy istikametlerinde muhakkak alanlarda durumunu muhafaza teşebbüsünün başarısız olduğunu ileri süren Konaşenkov, bir günde Ukrayna ordusunun 23 tank, 27 askeri araç, 14 zırhlı araç, 9 ağır makineli silahlı pikap ve 230’dan fazla askerini kaybettiğini tez etti.

Konaşenkov, Herson bölgesinde Sergeyevki civarında Rus hava kuvvetlerinin Ukrayna’ya ilişkin 2 Su-25 savaş uçağı ve Dnipro bölgesinde Novoselovka civarında 1 Mig-29 savaş uçağını düşürdüklerini kaydetti.

“100’DEN FAZLA ASKER ÖLDÜRÜLDÜ”

Yüksek hassasiyetli füzelerle Donetsk bölgesinde Slavyansk yerleşim ünitesindeki Ukrayna ordusunun 95. Hava İndirme birliklerinin süreksiz konuşlanma noktasını vurduklarını aktaran Konaşenkov, burada 100’den fazla Ukrayna askerinin etkisiz hale getirildiğini öne sürdü.

Donetsk bölgesinde Kontstantinovka yerleşim ünitesinde Ukrayna ordusunun 93. Mekanize birliklerinin süreksiz konuşlanma noktasını da imha ettiklerini belirten Konaşenkov, burada da 120 civarında askerin etkisiz hale getirildiğini tez etti.

Bir gün içinde 53 topçu konumunun vurulduğunu kaydeden Konaşenkov, Mıkolayiv bölgesinde Voznesensk, Velikoye Artakovo’da, Zaporijya bölgesinde Orehov’da, Harkiv’de Melovaya’da, Donetsk bölgesinde Kurahovo ve Kramatorsk’ta toplam 6 mühimmat deposunu vurduklarını bildirdi.

Konstantinovka’da ABD imali HIMARS çok namlulu roketatarın yok edildiğini söyleyen Konaşenkov, farklı bölgelerde 3 Ukrayna insansız hava aracının da düşürüldüğünü söz etti.

UKRAYNA’NIN TOPLAM KAYBINI DUYURDU

Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne kadar 286 uçak, 151 helikopter, 1867 insansız hava aracı, 372 hava savunma füze sistemi, 4 bin 776 tank ve zırhlı araç, 824 çok namlulu roketatar, 3 bin 366 obüs ve havan topu, 5 bin 250 askeri araç imha edildi.” sözlerini kullandı.

“ZAPORİJYA SANTRALİ’Nİ ELE GEÇİRME OPERASYONU ENGELLENDİ”

Sözcü Konaşenkov, Memleketler arası Atom Gücü Ajansı (UAEA) heyetinin Zaporijya Nükleer Santrali’nde bulunmasına karşın Kiev idaresinin santrali bir sefer daha ele geçirmeye çalıştığını savunarak, “2 Eylül günü Moskova saatiyle 23.00 sularında özel kuvvetler ve yabancı paralı savaşçıların da bulunduğu 250’den fazla kişi, iki küme halinde 42 tekne ve zodyak botlarla Energodar ve Dniprorudne kıyısındaki Kahovka su rezervuarı önlerine çıkmaya çalıştılar. Rus hava kuvvetlerine ilişkin 4 Su-30 savaş uçağı ve 2 Ka-52 savaş helikopterinin bu birliklere saldırısı sonucunda 20 tekne ve bot yok edildi. Kalanlar ise Ukrayna kıyılarına yanlışsız geri döndü.” dedi.

Rus topçularının karşı kıyıdaki Ukrayna birliklerinin geri çıktığı bölgeleri ateş altına aldığını kaydeden Konaşenkov, mevcut bilgilere nazaran 47 Ukraynalı ve 10 yabancı paralı savaşçının öldürüldüğünü ileri sürdü. AA