Tesla Avrupa’da gözden düşmeye başladı

Elektrikli otomobil dünyası günden güne gelişmeye ve her geçen gün içten yanmalı motorları biraz daha saf dışı bırakmaya devam ediyor. Ancak her ne kadar bu teknoloji son zamanların en popüler başlığı olsa da, yine de sürekli artan bir satış trendine sahip olduğunu söylemek zor. Bu durumun sebebi ise tabi ki otomobil dünyasında yaşanan tedarik sorunları.

Avrupa yine tedarik sorunlarıyla karşı karşıya olduğu bir ayı yani Mayıs ayını geride bıraktı. Mayıs ayında yapılan satışlara ilişkin ortaya çıkan veriler ise, bu ayda gerçekleşen satışların %19’unun PHEV modellerinden %11’inin ise BEV modellerinden oluştuğunu gösteriyor.

Peki gerek Mayıs ayında, gerekse de Ocak-Mayıs döneminde en fazla satan elektrikli araçlar hangileri oldu dersiniz? Bu ilginç veriye geçmeden önce isterseniz, elektrikli otomobil dünyasında sıklıkla kullanılan HEV, BEV, PHEV kavramlarını açıklayalım.

HEV yani Hybrid Electrik Vehicle, isminden de anlaşılacağı üzere geleneksel hibrit modellerini tanımlıyor. Bu tipte olan araçlardaki hibrit motor, aracın yavaşlaması ve frenlemesi safhalarında kendi kendine şarj oluyor ve sadece aracın kalkış ile 1. Vites hızlarına tekabül eden hızlarda elektrik gücünden faydalanmasını sağlıyor.

PHEV denilen araç tipinin açılımı ise Plug-in Hybrid Electric Vehicle, yani bu model araçların bataryası harici olarak bir şarj istasyonunda şarj edilebiliyor ve elektrik enerjisiyle daha yüksek hızlar ile daha yüksek menzillere ulaşabiliyor. Ancak bu araç tipinde de halen geleneksel içten yanmalı motorlar mevcut.

BEV diye tabir edilen Battery Electric Vehicle ise tamamen yani %100 elektrik enerjisiyle çalışıyor ve içerisinde içten yanmalı motor ya da egzoz çıkışı gibi unsurlar bulunmuyor.

İşte bu kısa hatırlatmadan sonra yeniden haberimize dönecek olursak, açıklanan verilere göre Avrupa’da Mayıs ayının en çok satan modeli 6.454 adetle Fiat 500e oldu. Bu aracı 4.668 adetle Ford Kuga PHEV izlerken üçüncü sırayı ise 4.652 adetle Volkswagen ID.4 aldı.

Eğer süreci biraz daha genişletip ilk 5 aylık performansa bakacak olursak ise, bu defa Fiat 500e’nin 25.857 adetle üçüncü sıraya kadar geldiğini, listenin ikinci sırasında 28.487 adetle Tesla Model Y’nin, birincisi sırasında ise 33.991 adetle Tesla Model 3’ün olduğunu görüyoruz.