TİKA’dan Lübnan’ın tarım kapasitesine takviye

TİKA’nın Lübnan’ın güneyindeki Nebatiye kentine bağlı Ansar köyünde yapılan proje açılış merasimine Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Aydın, İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) Lider Yardımcısı Muhammed Hazimeh ve birçok vatandaş katıldı.

Ansar köyündeki sera projesinin açılışından sonra AA muhabirine açıklama yapan Ulusoy, “TİKA’nın Lübnan’ın güneyinde ve Bekaa Vadisi’nde ziraî kapasiteyi desteklemek için tamamladığı projenin açılışı için Ansar köyündeyiz. Eğitim ve uygulama hedefiyle bir sera kuruldu. Bekaa Vadisi’nde de safran ekimi öngörülüyor. Tıpkı çerçevede 100 gence de tarım alanında ve eğitim ile uygulama imkânı da tanındı. Bu, esasen TİKA’nın Lübnan’a tanıdığı en değerli katkılarından birini teşkil ediyor.” diye konuştu.

TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Aydın da Lübnan Tarım Bakanlığı, Saint Joseph Üniversitesi ve ICYF iş birliğinde yürütülen proje kapsamında birinci olarak 12 gence seracılık ve safran tarımı ile sebze-meyve kurutma hususlarında teorik ve pratik eğitimler verildiğini kaydetti.

Aydın, eğitimlerin akabinde Bekaa Vadisi’nde 16 bin safran soğanı ekimi ve hasadı yapıldığını aktardı.

KAYNAK: AA