Tunus, İsrailli Bakan’ın Filistinlilere yönelik “ırkçı” ifadelerini kınadı

Tunus, aşırı sağcı İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in “Filistin halkını yok sayan” ifadelerini kınadı.

Tunus Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Smotrich’in Ürdün ve işgal altındaki Filistin topraklarını da içine alan “İsrail haritası” kullanarak, uluslararası hukuk ve normları ihlal ettiği belirtilen açıklamada, Tunus’un “Filistin halkını yok sayan” bu eylem ve kullanılan “ırkçı” ifadeleri kınadığı kaydedildi.

Açıklamada, bölgeye barış getirme çabalarını baltalayan tüm kışkırtıcı ve saldırgan uygulamaların kabul edilemez olduğu vurgulandı.

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Smotrich, 19 Mart’taki Paris ziyareti sırasında Likud Partisi’nin eski Başkanı Jacques Kupfer’i anma töreninde yaptığı konuşmada, “Filistin diye bir halkın olmadığını ve bunu Beyaz Saray’ın da duyması gerektiğini” ifade etmişti. Smotrich’in konuştuğu kürsüde Ürdün’ü de içine alan “İsrail haritası” kullanması dikkati çekmişti.

Maliye Bakanı Smotrich, daha önce de Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat’ta toplu saldırılarına hedef olan Filistin beldesi “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiğini” dile getirmişti. Bu sözleri uluslararası arenada yoğun tepki toplayan Smotrich, ABD ve Fransa ziyaretlerinde diplomatik olarak tecrit edilmiş, herhangi bir resmi görüşme yapamamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir