Ukrayna Devlet Lideri Zelenski: Rus birlikleri kademeli olarak Harkiv’den geri itiliyor

Zelenski, Rus birlikleri geri itmek için ‘insanüstü bir formda çabalayan’ Ukrayna birliklerine minnettar olduğunu belirterek, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, topraklarımızı ve halkımızı kurtarmak için her şeyi yapıyor. Herson, Melitopol, Berdyansk, Mariupol ve başka tüm kentlerimizi kurtarmak için” tabirlerini kullandı.

GÜÇ YAPTIRIMLARI İÇİN YOL HARİTASI ÖNERİLDİ

Michael McFaul ve Andriy Yermak başkanlığındaki özel bir milletlerarası uzman kümesinin, güç yaptırımları için bir yol haritası önerdiğini bildiren Zelenski önerilen yol haritasıyla ilgili olarak, “Bu, Rusya’nın bu savaşı finanse etmesini hakikaten zorlaştırmak için ne yapılması gerektiğini açıklayan detaylı bir dokümandır, lakin birebir vakitte Rus güç kaynaklarındaki kısıtlamalar nedeniyle global iktisadın de ziyan görmemesi için. Bu, rasyonel olarak hazırlanmış bir dokümandır ve uygulanmasına yönelik çalışmalar şimdiden başlamıştır” diye konuştu.

ALMANYA VE HOLLANDA DIŞİŞLERİ BAKANLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Ayrıyeten Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında, milletlerarası temaslarından da bahseden Zelenski, Slovak ve Malta parlamentolarına seslendiğini, Kiev’de Almanya ve Hollanda dışişleri bakanlarıyla görüştüğünü ve Ukrayna’nın savaş sonrası yine inşasına nasıl katkı sağlanabileceğinin detayları konusunda görüşüldüğünü belirtti.

UKRAYNA’NIN BİRİNCİ CUMHURBAŞKANI HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan Zelenski, Ukrayna’nın birinci Cumhurbaşkanı Leonid Makarovych Kravchuk’un hayatını kaybettiğini duyurdu. Zelenski Kravchuk’la ilgili olarak, “Çocukken İkinci Dünya Savaşı’ndan sağ çıktı, işgalden kurtuldu. Leonid Makarovych özgürlüğün neye mal olduğunu biliyordu. Ve tüm kalbiyle Ukrayna için barış istiyordu. Eminim bunu sağlayacağız. Zafere ve barışa kavuşacağız” halinde konuştu.