Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Kazakistan ile transit geçiş dokümanı kotası 7,5 kat artacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada Orta Asya ülkelerine yönelik taşımaların daha evvelce genelde İran-Türkmenistan güzergahı üzerinden gerçekleştirildiğini lakin salgın nedeniyle Türkmenistan’ın hudut kapılarını eksiksiz araç trafiğine kapattığını anımsattı.

Bu gelişme sonrasında tek alternatifin Kazakistan güzergahı olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, Kazakistan ile mevcut transit geçiş dokümanı kotasının 2 bin adet olduğunu, Ro-Ro kaidesi ile verilen evrakların de ek maliyete neden olduğunu kaydetti.

“Bu da Özbekistan başta olmak üzere Orta Asya ülkelerine yönelik taşımalarımızı olumsuz etkiledi” diyen Karaismailoğlu, iki ülke ortasındaki kara nakliyatını geliştirmek için 9 Mayıs’ta Türkiye-Kazakistan Kara Ulaştırması Karma Komite (KUKK) toplantısının Ankara’da gerçekleştirildiğini söz etti.

Toplantının Türkiye ile Kazakistan ortasındaki dostluk ve kardeşlik münasebetine yakışır bir biçimde yapan bir ortamda gerçekleştiğine dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu, görüşmelerde değerli kararlar alındığına vurgu yaptı. Yıllar sonra Kazakistan ile kota artışı yaşandığının altını çizen Karaismailoğlu, “2022 yılında Ro-Ro kuralı olmaksızın ek dokümanlarla birlikte toplam 11 bin adet ikili geçiş evrakı ve 2 bin 100 adeti Ro-Ro sınırlarında kullanılmak üzere toplam 15 bin adet transit geçiş dokümanı teati edilmesi konusunda mutabakat sağlandı. 3’üncü ülke geçiş evrakı sayısı Türk taşımacıları için bin 500’den 2 bine yükseltildi. Ek dokümanlar mayıs ayı sonuna kadar teati edilecek” dedi.

2023 yılı için mutabakat sağlanan süreksiz kotaları da açıklayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türk tarafı için iki parti halinde 10 bin adet tek tip geçiş dokümanı teati edilecek. Bu dokümanların tamamı kara hudut kapılarında geçerli olacak. 2 bin adedi Hazar’da geçerli olmak üzere toplam 15 bin adet transit geçiş dokümanı, 2 bin adette 3’üncü ülkeye geçiş evrakı verilecek. Ayrıyeten ek geçiş evraklarına gereksinim duyulması halinde başka tarafın isteği üzerine talep süratli bir formda pahalandırılacak. Nakliyatta dijitalleşme, elektronik geçiş dokümanı, geçiş evrakı dağıtım sistemi bahislerinde işbirliği yapılması da kararlaştırıldı. Bu emelle Türk heyeti, Kazak heyetini bilgi alışverişinde bulunmak üzere Türkiye’deki bir hudut kapısında toplantıya davet etti. KUKK toplantısı ile iki ülke ortasındaki işbirliği daha da güçlenecek.”