Uyuşturucu bağımlılığını artırdıkları gerekçesiyle dev şirketlere rekor tazminat

Amerika’da bir federal yargıç, ülkenin en büyük eczane zincirlerinden olan CVS, Walgreens ve Walmart şirketlerine uyuşturucuda bulunan opioid salgınını körüklemedeki rollerinden sorumlu tutulması gerektiğine karar vererek 650.5 milyon dolar ödemelerine karar verdi.

Son yıllarda Amerika’da uyuşturucu bağımlılığından ölenlerin sayısında değerli artışlar olmuş, mevt nedenleri olarak reçeteli satılan ağrı kesicilerde bulunan opioid unsurunun uyuşturucu müptelaları tarafından çarçabuk erişebilmelerini gösterilmişti.

Ohio eyaletinde görülen davada opioid krizindeki rolleri nedeniyle eczane zincirlerine karşı federal bir yargıç tarafından verilen birinci karar gündem oldu.

Davacıların Teksaslı avukatı Mark Lanier, eczane zincirleri hakkında, “Bu şirketler toplumun dokusunu parçalıyor. Yalnızca pişmanlık göstermemeli, yaptıklarını düzeltmeleri gerektiğini de göstermelidirler” dedi.

CVS, Walgreens ve Walmart temsilcileri, karardan duydukları hayal kırıklığını lisana getirdiler ve şirketlerinin temyize gideceklerini söyledi. Walgreens’in sözcüsü Fraser Engerman, hakimin tahlilini kusurlu olarak nitelendirdi ve şirketin temyize gideceğini söyledi.

Engerman, “Hiçbir vakit opioid üretmedik yahut pazarlamadık, onları bu krizi körükleyen ‘hap fabrikalarına’ ve internet eczanelerine dağıtmadık” dedi.

1990’ların sonlarından bu yana 500.000 Amerikalıyı öldüren ve sayısız insanı bağımlı hale getiren opioid unsuru ile uğraş etmek için Amerika’nın birçok bölgesinde 3 binden fazla soruşturma ve dava görülmekte. Karar bu yüzden emsal teşkil ederse büyük bir tazminat dalgası yaşanması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Cürüm ile Uğraş Örgütü (UNODC) raporunda, bedende morfin tesiri yapan ve eroinde de bulunan opioid hususunun, global bir salgına dönüştüğü ikazında bulunmuştu. Dünya Uyuşturucu Raporu’na nazaran dünyada husus bağımlılığına bağlı her 4 mevtten üçü opioid kullanımından kaynaklanıyor.

BM’nin raporu, afyon üretiminin rekor düzeye, reçeteyle yazılan opioidlere olan bağımlılığın da korku verici boyutlara ulaştığını ortaya koyuyor. Opioid, afyon çiçeği (haşhaş) ya da birebir tesirleri yaratan sentetik versiyonları kapsıyor.

Eroin üzere uyuşturucular da bunlar ortasında. Birçok ülkede tedbir olarak reçeteyle verilen kodein de opioid içeren ve ölümlere yol açan unsurlar listesinde yer alıyor.