Yine aynı yer yine skandal… Mahvoldu

AKP’nin her dönem seçim malzemesi yaptığı Fethiye körfezi yine gündemde. Siyasi rant savaşlarına kurban giden Fethiye körfezi son görüntüsüyle halk sağlığını da ciddi biçimde tehdit ediyor. Odatv’nin defalarca gündeme getirdiği ve uzun süredir Alg “Yosun Patlaması” ile gündeme gelen Muğla’nın gözde turizm şehri Fethiye şimdi de kanalizasyon atıklarının körfeze akan utandıran görüntüleriyle gündemde. Geçimini denizden sağlayan turizmciler ve yöre halkı ise tepkili.

İktidar partisi AKP “körfezi CHP’li belediyeler temizlesin” derken, CHP ise AKP’nin yıllardır halka verdiği sözleri hatırlatıp, bütçeye dikkat çekmişti. Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Okyay Tirli Odatv’ye yaptığı özel açıklamada, “DSİ’nin sorumluluğunda olan kanal ve derelerden körfeze pislik akıyor. Fethiye hala kanalizasyon sorununu çözmüş değil yaklaşık 50.000 kişinin yaşadığı mahallelerde hala fosseptik kullanılıyor” diyerek kanalizasyonun atıklarının körfezi mahvettiğini ifade etmiş ve yanlışlardan hiçbir ders alınmadığını söyleyerek “körfez ölüyor ve halen yanlış üstüne yanlış yapılıyor. Bu zihniyetle ne turizmi kurtarabiliriz ne körfezi ne de canlıları” ifadelerine yer vermişti. Kanaldan sızarak denize yayılan kanalizasyon atıkları aşırı sıcaklar ile birlikte şehirde ağır kokulara sahne oluyor.

AL SANA TURİZM…

Yılan hikayesine dönen körfezin temizlenmesinin mazisi 2009 Yılına dayanıyor. Dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2009 Yılında geldiği Fethiye’de körfezin temizlenmesi için çalışma başlatacağını belirterek, “Biz Haliç’i temizledik. Fethiye körfezini temizlemek çocuk oyuncağı” demiş ve AKP iktidarında körfez sorununun çözüleceğini belirtmişti. Aradan geçen zamanda diliminde seçim dönemlerinde onlarca AKP’li bakan ve milletvekilleri aynı sözleri tekrarladılar.

Ancak gelinen noktada durum daha da kötü oldu. İnsan sağlığını tehdit eden boyutlara uzanan körfeze akan kanalizasyon atıkları, Fethiye’de yaşayanları, turistleri ve turizmcileri de isyan ettirdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan kanalizasyon ve atık su arıtma sistemlerinin ne kadar verimli olduğu ise tartışma konusu oldu.

Fethiye körfezine akan kanalizasyon atıklarından ötürü cadde ve sokaklarda neredeyse yürünemez hale geldi. Odatv’nin ulaştığı Fethiye Belediyesi yetkilileri ilçe belediyesinin hızlı pompa sistemiyle kapasiteyi artırmak için çalışma yaptığını açıklamışlardı.

İşte o görüntüler:


Murat Sökdü