Zelensky’den ‘mücadeleye devam’ iletisi

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelensky, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda savaşın 110 gününü kıymetlendirerek, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bugün Donbas bölgesinde başarılı operasyonlar düzenlediğini belirtti.

“Genel olarak binden fazla yerleşim yeri kurtarıldı”

Söz konusu 110 gün içinde ülkenin güney bölgelerinde yine denetim sağladıklarını, Harkiv bölgesinin de büyük kısmını düşmanın elinden kurtardıklarını aktaran Zelensky, “Genel olarak, 1000’den fazla yerleşim yeri kurtarıldı, işgalcilerin Ukrayna’nın güneyindeki taarruzları durduruldu.” dedi.

“Savaşın bedeli Ukrayna için çok ağır”

Öte yandan, Ukraynalı askerlerin Donbas’ta da Rus güçlerine büyük kayıplar verdirdiklerini lisana getiren Zelensky, “Donbas’taki muharebeler mutlaka Avrupa’da ve Avrupa için düzenlenen en acımasız muharebelerinden biri olarak tarihe geçecek.” diye konuştu.

AA’da yer alan habere nazaran ülkesinde devam eden savaşın sona ermesi için güçlü ve çağdaş silahlara gereksinim duyduklarını belirten Zelensky, şunları kaydetti:

“Ve her gün ortaklarımızın dikkatini, yalnızca kâfi ölçüde çağdaş topçuların Ukrayna’ya avantaj sağlayacağına ve nihayet Ukraynalı Donbas’ta Rus ataklarını sona erdireceğine çekiyoruz.”

Zelensky, devam eden savaşta birçok sivilin ve çocuğun hayatı kaybettiğini vurgulayarak, “Ukrayna için bu savaşın bedeli çok ağır ve müthiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

“İşgalcileri topraklarımızdan kovacağız” vurgusu

Rusya ile savaşta Ukrayna’daki cephe çizgisinin 2 bin 500 kilometreyi geçtiğine dikkati çeken Zelensky, “devam etmek ve tüm topraklarını özgürleştirmekten öbür seçenekleri olmadığının, işgalcileri topraklarından kovacaklarının” altını çizdi.

“Kırım Rusların huzura kavuşacağı bir toprak değil”

Zelensky, Rusya’nın işgal ve ilhak ettiği tüm toprakların özgürleştirilmesi için gayret sarf etmeye devam edeceklerini, bu topraklarda yaşayan insanlara Ukrayna’nın öbür bölgelerinde artık devam eden savaşla ilgili gerçek bilgilerin verilmesi gerektiğini belirten Zelensky, “Onlara Ukrayna ordusunun kesinlikle geleceğini söyleyin. Elbette Kırımımızı da özgürleştireceğiz. Ukrayna bayrağı yeniden Yalta, Sudak, Dzhankoy ve Yevpatoriya üzerinde dalgalanacak. Ve Kırım’da pahalı topraklara el koyan her Rus yetkili şunu aklında tutmalı ki burası onların huzura kavuşacakları bir toprak değil.” sözlerine yer verdi.