Facebook, video öneri algoritmasını AI ile güçlendiriyor

Tom Alison’un açıklamasına göre Meta, yapay zeka destekli algoritma ile Facebook’ta video önerilerini dönüştürüyor;. Reels, Gruplar ve ana akışta kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bu adım, TikTok’a olan rekabetin yeni bir cephesini oluşturuyor. Reels ile başlayan bu yenilik, 2026’ya kadar tüm video içeriklerine yayılacak. TikTok’un artan popülaritesi, Meta’yı bu hamleye iten ana faktörlerden biri. Yapay zeka destekli öneri motorunun Reels testleri, izlenme sürelerinde %8-10’luk bir artış gösterdi. Bu, sistemlerin daha verimli öğrendiğini ve doğru yolda olduklarını gösteriyor.

Meta’nın bu stratejisi, tek bir modelle tüm video ekosistemini güçlendirmeyi hedefliyor. Böylece, öneriler sadece daha çekici ve alakalı hale gelmekle kalmayacak, aynı zamanda daha hızlı yanıt verir hale gelecek.

Facebook, video öneri algoritmasını AI ile güçlendiriyor

Bu dönüşüm, OpenAI’nin ChatGPT’sinin piyasaya sürülmesiyle patlama yapan yapay zeka teknolojisinin tüm Meta ürünlerine entegrasyonunun bir parçası. Zuckerberg, AI modellerini eğitmek ve çalıştırmak için yüz binlerce pahalı NVIDIA GPU’su satın almak üzere milyarlarca dolar harcadıklarını belirtti. Bu yatırım, Meta’nın teknolojide öncü bir rol oynamaya devam etme niyetinin bir göstergesi.

Her ne kadar Instagram, TicToc vb. platformların çıkışı Facebook’un kullanım alanını daraltsa da Meta bu platformu canlı tutmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Ülkemizde de Facebook artık sadece yaşlı kesimin kullandığı bir sosyal medya platformu haline geldi. Genç olarak nitelendirilebilecek 30 yaş ve altı insanlar daha çok Instagram, X, Youtube gibi platformlarda daha çok vakit geçiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx