Fed’den sıkı duruş devam ediyor

Dünün en önemli gelişmesi Fed Toplantı Tutanakları idi. Tutanaklarda, enflasyon ve faiz artırım vurgusu devam ediyor ve bu durum risk iştahını kesiyor. Dolar endeksi ise hafta boyunca yükseliş gerçekleştirerek 103,50 civarına kadar ulaştı. Ons altın uzun bir süreden sonra 1900$ seviyesinin altına geldi. Buna ek olarak da ABD 10 yıllık tahvil getirileri de 15 yılın zirvesine yükseldi. Öte yandan Fed’in Eylül toplantısında faizleri sabit bırakması %84 olasılıkla fiyatlanıyor.

ABD endeksleri %1’I geçen değer kaybıyla günü tamamladı. Teknoloji hisseleri düşüşlerde ön plana çıkarken ABD vadelileri yataya yakın pozitif konumda yer alıyor.

Avrupa endeksleri yataya yakın satıcılı bir seyirle günü tamamladı. Asya endekslerinde hafta boyunca süren düşüş devam ediyor ve sınırlı kayıpla fiyatlanıyor. Ancak seans başlangıcına oranla bölge piyasalarına alımlar geldiğini de notlarımıza eklememize fayda var. Öte yandan Japonya’da ihracat verisi %0,8 daralma beklentisinin altında %0,3 daraldı. Beklentileri ıskalamanın en önemli etkeni ise otomotiv piyasasındaki ihracat etkili oldu.

BIST100 Endeksi dünü 28.49 (% 0.37) puanlık düşüş ile 7.662 seviyesinden ve 146.216 milyon TL işlem hacmiyle kapattı. Borsa İstanbul’da kâr satışları sürüyor. Hisse bazlı hareketlilik yoğun görülürken bir önceki günün aksine banka hisseleri CDS’teki yükseliş nedeniyle zayıftı. Satışlar da destek seviyelerinin üzerinde karşılandı. Döviz kurlarında yatay hareket korunmakla birlikte hafif yukarı hareketlenme görüldü.

Bugün ABD’den işsizlik maaşı başvuruları ve Fed imalat endeksini takip edeceğiz.
BİST100 endeksinde pozitif bir açılış bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx